Top

W stolicy Stanów Zjednoczonych byliśmy do tej pory dwa razy. Za każdym razem chodziło o kwestie papierkowe w polskim konsulacie. Lot z Atlanty do Waszyngtonu trwa 1½ godziny, więc sprawę można załatwić w jeden dzień, a przy okazji zobaczyć… no właśnie, ile i co można zwiedzić, będąc tylko pół dnia w stolicy USA? Ten wpis to odpowiedź na częste pytanie

 

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Waszyngtonu?

 

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Taka sama jak w przypadku każdej innej stolicy świata, a brzmi – to zależy. Od osobistych preferencji i zainteresowań. Od tego w jaki sposób chcemy / możemy zwiedzać. Od tego czy zwiedzamy w pojedynkę, w dużej grupie, a może z osobą niepełnosprawną.

 

Tego typu pytanie nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ale chcę Wam dać punkt odniesienia. Coś co pozwoli zdecydować osobom, które nigdy w Waszyngtonie nie były, czy mając do dyspozycji dwie/trzy godziny warto myśleć o zwiedzeniu stolicy USA? Tutaj odpowiedź jest również prosta – warto!

 

Zwiedzając Waszyngton pieszo, w dwie godziny można zobaczyć najbardziej znane obiekty miasta. Nie będzie to leniwy spacer, ale spokojnie uwiecznimy na zdjęciach najbardziej rozpoznawalne miejsca, takie jak:

??Biały Dom,

??Mauzoleum Abrahama Lincolna,

??Pomnik II Wojny Światowej,

??Pomnik Waszyngtona,

??Kapitol.

 

Google pokazuje 1 godzinę 15 minut spaceru na odcinku 6 km. To jak – zainteresowani?

 

Biały Dom

 

 

Biały Dom

Biały Dom Waszyngton White House Washington

1600 Pennsylvania Avenue NW  Washington, D.C. 20500

 

Budowę Białego Domu rozpoczęto w październiku 1792 roku. Uroczyste oddanie miało miejsce w 1800 roku. Dopiero 100 lat później Biały Dom został mianowany Białym Domem. W 1901 roku nazwał go tak prezydent Roosevelt. Wcześniej oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA nazywano Pałacem Prezydenckim, Domem Prezydenckim i Siedzibą Władz Wykonawczych. Biały Dom brzmi dużo lepiej, prawda? Od razu wiadomo o jakie miejsce na świecie chodzi. Dlatego z tego miejsca rozpoczniemy zwiedzanie Waszyngtonu.

 

Biały Dom można sfotografować z dwóch stron, od północy i południa. U mnie na zdjęciu widok od strony południowej. Niestety po zamach terrorystycznych na USA, budynek został otoczony dodatkowymi balustradami oraz pasami bezpieczeństwa i z każdej strony ogląda się go ze sporej odległości. Miejsce od strony północnej jest bardziej oblegane, tam też najczęściej odbywają się prywatne pikiety i demonstracje. Od strony południowej jest zazwyczaj spokojniej. Gdy stoimy przodem do Białego Domu, za plecami mamy olbrzymi trawnik, na którym od 1923 roku zapalane są światełka na tzw. National Christmas Tree.

 

Istnieje możliwość zwiedzenia Białego Domu. Trzeba tylko z dużym wyprzedzeniem aplikować o wejściówkę. Amerykanie mają łatwiej, ale obcokrajowcy także mogą próbować.
Na stronie Kongresmena lub Kongresmenki¹ (z dowolnie wybranego stanu) szukamy zakładki: Tours, Visiting D.C. lub czegoś podobnego (strony wyglądają bardzo różnie).
dddddd
[su_accordion][su_spoiler title=”Na stronie Kongresmena stanu Georgia, w którym my mieszkamy wygląda to tak: (klik)” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” class=””]a kwestionariusz tak:[/su_spoiler][/su_accordion]Wypełniamy kwestionariusz. Czekamy na odpowiedź i jak się uda przechodzimy kolejne etapy rejestracji wizyty, a później zwiedzamy Biały Dom.
W tych miejscach można również wnioskować o wejściówki do innych atrakcji, np.: Sądu Najwyższego USA, Konkresu, budynków FBI czy Pentagonu. W zależności od strony danego Kongresmena wybór może się trochę różnić, ale Biały Dom z pewnością na liście będzie.

Mauzoleum Abrahama Lincolna

 

 

Mauzoleum Abrahama Lincolna

Mauzoleum Abrahama Lincolna

2 Lincoln Memorial Cir NW, Washington, DC 20037

 

Mauzoleum Abrahama Lincolna zaostało zaprojektowane w stylu greckiej świątyni, chociaż wśród alternatywnych propozycji uczczenia pamięci 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych były min.:  tradycyjna świątynia Majów, mezopotamski ziggurat i egipska piramida. Ostatecznie architekt Henry Bacon swój projekt oparł w dużej części na Partenonie, twierdząc, że „pomnik człowieka, który bronił demokracji, powinien być wzorowany na strukturze z miejsca narodzin demokracji”.

 

Budowę obiektu rozpoczęto w 1915 r. Otwarcie miało miejsce 30 maja 1922 r. 36 dorynckich kolumn, które obwodzą budynek symbolizuje 36 stanów tworzących Unię w momencie śmierci Abrahama Lincolna (1865 r.). Nad nimi wyrzeźbiono 48 festonów, które reprezentują 48 stanów USA w chwili otwarcia mauzoleum. Budynek łączy w sobie kamień z różnych stanów. Na zewnątrz widać biały marmur z Kolorado. Ściany wewnętrzne to wapień ze stanu Indiana. Podłogę wyłożono różowym marmurem z Tennessee. Sufit to marmur z Alabamy. Blisko 6 metrową postać Lincolna wyrzeźbiono z 28 bloków białego marmuru z Georgii.

 

Mauzoleum Abrahama Lincolna czynne jest 24 godziny na dobę, przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny.

 

Staw przed Pomnikiem Lincolna (Lincoln Memorial Reflecting Pool)

staw przed Pomnikiem Lincolna (Lincoln Memorial Reflecting Pool)

Pomnik II Wojny Światowej

 

 

Pomnik II Wojny Światowej

1750 Independence Ave SW, Washington, DC

1750 Independence Ave SW, Washington, DC

 

Pomnik II Wojny Światowej znajduje się pomiędzy Mauzoleum Abrahama Lincolna a Pomnikiem Waszyngtona. Składa się z 56 granitowych filarów reprezentujących 48 stanów z 1945 roku + 8 terytoriów należących wówczas do USA. Stojące pośród nich 2 łuki tryumfalne upamiętniają wojny na Atlantyku i Pacyfiku. Centrum pomnika to plac z wielką fontanną.

 

Waszyngton czekał prawie 60 lat na powstanie tego miejsca. Uroczyste otwarcie odbyło się w 2004 roku, dokonał go prezydent George Bush.

 

Pomnik II Wojny Światowej czynny jest 24 godziny na dobę, przez cały rok. Wstęp jest bezpłatny.

Pomnik Waszyngtona

 

 

Pomnik Waszyngtona

130 17th St NW, Washington, DC 20006

 

Pomnik Waszyngtona (Washington Monument) upamiętnia prezydenturę (1789-1797) George’a Washingtona, pierwszego Prezydenta Stanów Zjednoczonych. To biały obelisk o wysokości 169 metrów, zbudowany z marmuru, piaskowca i granitu. Pomnik uznawany jest za cud inżynierii. Kamienie nie łączy zaprawa, konstrukcja utrzymuje się dzięki grawitacji i tarciu. Wskutek silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło 23 sierpnia 2011 roku pomnik uległ uszkodzeniu i został zamknięty dla zwiedzających. W maju 2014 roku ponownie udostępniono go zwiedzającym.

 

Monument został zaprojektowany przez Roberta Millsa. Prace budowlane rozpoczęto w roku 1848, ale zakończono dopiero 30 lat po śmierci architekta, w grudniu 1884 roku. Wyraźnie widoczna różnica w kolorze elewacji jest efektem 27-letniej przerwy w jego budowie, spowodowanej kłopotami finansowymi oraz wybuchem wojny secesyjnej. Oficjalne otwarcie monumentu odbyło się 9 października 1888 roku. Wzniesienie pomnika zajęło w sumie 40 lat. W momencie ukończenia budowy Pomnik Waszyngtona stał się najwyższą budowlą na świecie. Tytuł utracił w 1889 roku na rzecz wieży Eiffla. Do dzisiaj Pomnik Waszyngtona jest najwyższą budowlą w stolicy Stanów Zjednoczonych.

 

Wewnątrz pomnika znajduje się winda, którą można wjechać na szczyt, skąd rozpościera się widok na panoramę miasta. Dzisiaj wjazd na szczyt zajmuje około 70 sekund, pierwsza winda napędzana parą potrzebowała na to 12 minut. Monument Waszyngtona można zwiedzić. Wstęp wraz z wjazdem na szczyt jest bezpłatny, ale ilość odwiedzających jest limitowana. Szczególnie w okresach szczytów turystycznych należy dużo wcześniej postarać się o wejściówkę. Bilet oznaczony jest datą oraz konkretną godziną wstępu.

 

Bilet wstępu do Pomnika Waszyngtona można zdobyć na dwa sposoby:

  • bezpośrednio – parę kroków od monumentu znajduje się mały budynek, w którym od godziny 8:30 dostępne są bilety. My w taki sposób próbowaliśmy zdobyć bilety dwa razy i nigdy nam się nie udało. Chodziło o bilety na ten sam dzień lub na następny – biletów nie było. Adres: Washington Monument Lodge na 15 St NW między Madison Drive NW i Jefferson Drive SW.
  • przez internet – procedura jest dosyć zawiła, radzę dokładnie przeczytać wszystkie informacje oraz alerty. Z tego co pamiętam, rezerwacji można dokonać do 90 dni przed planowaną datą wizyty. Każdego dnia o godzinie 10 czasu wschodniego (10 a.m. Eastern Time) można sprawdzić czy dostępne są bilety z puli oznaczonej jako „Not Yet Released” będą to bilety wstępu na następny dzień. Wszystkie procedury możliwe są po założeniu konta. Za rezerwację pobierana jest bezzwrotna opłata 1,5 USD. Klienci indywidualni nie mogą jednorazowo dostać/zarezerwować więcej niż 6 biletów. Adres: https://www.recreation.gov/ticket/facility/234635
  • przez hotel lub znajomych – osobiście tego nie sprawdzałam, ale znam osobę, która wizytę w Pomniku Waszyngtona zarezerwowała korzystając z pomocy hotelu, w którym się zatrzymywała (warto chwytać się każdego sposobu).

 

Pomnik Waszyngtona czynny jest codziennie (z wyjątkiem 25 grudnia, 4 lipca i części 3 lipca) od 9:00 do 17:00 (ostatnie bilety wydawane są na godzinę 16:00). Podane godziny mogą się różnić w zależności od sezonu. Nieoczekiwane zamknięcia mogą być spowodowane złą pogodą, obawami związanymi z bezpieczeństwem lub innymi nieprzewidzianymi wydarzeniami. Przy wejściu do wnętrza monumentu obowiązują takie same procedury bezpieczeństwa jak na lotniskach.

 

Kapitol

 

 

Kapitol

Kapitol

First St SE, Washington, DC 20004

 

Kierując się na wschód, zgodnie z naszym kierunkiem zwiedzania będzie to za pomnikiem Waszyngtona, krocząc przez teren National Mall dojdziemy do Wzgórza Kapitolińskiego, na którym wznosi się Kapitol – siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu).

 

Kamień węgielny pod budowę Kapitolu położył Jerzy Waszyngton. Budynek był wielokrotnie modernizowany i rozbudowywany. Budowę rozpoczęto w 1793 roku. Po pożarze w 1814 roku budynek przebudowano i dodano dwa skrzydła oraz kopułę z posągiem Columbii. W 1865 roku sklepienie kopuły ozdobił ogromny fresk „Apoteoza Waszyngtona”, który można podziwiać zwiedzając wnętrze Kapitolu.

 

Kapitol można zwiedzać od środka. Tak jak w przypadku Białego Domu oraz Pomnika Waszyngtona, można to zrobić bezpłatnie, po wcześniejszym uzyskaniu wejściówki.
Bilet wstępu można zarezerwować na stronie: https://tours.visitthecapitol.gov/cvc lub tak jak w przypadku zwiedzania Białego Domu poprzez stronę konkretnego Kongresmena lub Kongresmenki.
W okresach mniejszego natężenia turystycznego, bilety wstępu mogą być dostępne bezpośrednio w budynku Kapitolu.
Budynek Kongresu Stanów Zjednoczonych można zwiedzać w dni powszednie + soboty. W niedzielę nie ma zwiedzania.

 

W bezpośrednim sąsiedztwie Kongresu (po drugiej stronie ulicy First St SE) można zwiedzić budynek Biblioteki Kongresu, to podobno największa tego typu instytucja na świecie. Biblioteka pełni rolę biblioteki narodowej. W swoich zbiorach posiada ponad 162 mln różnego rodzaju dokumentów w ponad 470 językach.

 

Imponujące zbiory umieszczone są w równie imponującym budynku. Naprawdę warto tam zajrzeć, tym bardziej, że wstęp jest bezpłatny. Więcej szczegółów tutaj: https://www.loc.gov/visit/. Biblioteka w niedziele jest zamknięta.

 

wnętrze Biblioteki Kongresu – 101 Independence Ave SE, Washington, DC 20540

 

 

 

Co warto zobaczyć w centrum Waszyngtonu?

 

Powyżej pokazałam tylko kilka miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w Waszyngtonie. To najbardziej charakterystyczne punkty na mapie centrum miasta. Listę zwiedzania stolicy Stanów Zjednoczonych można i należy dowolnie modyfikować. Wszystko zależy od czasu jakim dysponujemy i oczywiście od osobistych upodobań.

 

Dużym plusem zwiedzania Waszyngtonu jest fakt, że ogrom atrakcji dostępnych jest za darmo. Ale wejścia do poszczególnych obiektów najlepiej wcześniej zarezerwować on-line. Poniżej mapka z miejscami, które warto zobaczyć w samym sercu Waszyngtonu.

 

 

Waszyngton to jedno z moich ulubionych miejsc na mapie tego olbrzymiego kraju.

 

 

Życzę mile spędzonego czasu w stolicy Stanów Zjednoczonych.

 

 


¹Kongresmenów można znaleźć min. tutaj: Members of the U.S. Congress. Należy z lewej strony wybrać filtr lat, aby lista zawierała aktualnie urzędujących członków Kongresu.

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda Widłak-Langer

Wszystko to wygląda bardzo monumentalnie ale to chyba kwestia tego, że w USA rzeczywiście wiele przestrzeni (i na zewnątrz i wewnątrz) tak wygląda 😉 Fajnie tak wirtualnie sobie pozwiedzać USA:)

Iza
Iza
2 lat temu

Tak, czym jak czym ale brakiem przestrzeni nie muszą się tutaj na razie martwić. 🙂

Viola/ My British Journey

Bardzo ciekawy wpis, dość sporo czytam teraz o USA bo szykujemy się na wyprawę w roku następnym, tym razem odwiedzimy zachodnie wybrzeże ale Waszyngton jest na mojej liście na następny raz.

Magda Widłak-Langer

Udanej wyprawy!!:)

Iza
Iza
2 lat temu

Uwielbiam zachodnie wybrzeże Stanów, ma o wiele więcej do zaoferowania, chociaż może to zależy od osobistych upodobań. Życzę udanej wyprawy. 🙂

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

5
0
Would love your thoughts, please comment.x

Listopad w Peachtree City

podsumowanie miesiąca