Top

Pamiętacie księżycowe krajobrazy Morza Martwego. To była tylko namiastka. Dzisiaj wjedziemy na wysokość ponad 400 metrów. Tam dopiero będą widoki. A wszystko dzięki Herodowi i twierdzy Masada.

 

Izrael-zwiedzanie twierdzy Masada

Bilety kupione, kolejka niewielka, tylko gdzie ten wagonik…

 

Nasz wypad do Izraela był bardzo krótki, raptem trzydniowy. Wyjątkowo też nie tylko rodzinny, bo pojechaliśmy tam spotkać się ze znajomymi. Min. z tych powodów nasze zwiedzanie było dosyć spontaniczne, żeby nie powiedzieć chaotyczne. Takie trochę „przy okazji”.

 

Jednak bez względu na okoliczności, wiecie co powinno być jednym z ważniejszych punktów planowania zwiedzania. Sprawdzanie godzin otwarcia interesujących nas miejsc. Podczas tego wyjazdu nie zrobiliśmy tego nawet raz i niestety twierdza Masada jest tego najlepszym przykładem – złym przykładem.

 

Wybierając się nad Morze Martwe doskonale wiedzieliśmy, że odłączymy się od grupy i pojedziemy zwiedzać Masadę. Wszyscy o tym wiedzieli. Nikomu jednak nie przyszło do głowy aby sprawdzić (a raczej zapamiętać) godziny jej otwarcia. Może ulegliśmy wrażeniu długiego dnia, zakładając długie godziny otwarcia.¹

 

Nad Morzem Martwym leniuchowaliśmy bezstresowo. Wiedzieliśmy, że od twierdzy dzieli nas dystans około 20 km. Gdy ostatecznie dojechaliśmy na miejsce okazało się, że na zwiedzanie mamy godzinę. Godzinę! Moim zdaniem 3 godziny to jest próg, który gwarantuje bezstresowe zwiedzanie Masady. I sprawdziła się stara mądrość – kto nie ma w głowie, ten ma w nogach…

 

Izrael-zwiedzanie twierdzy Masada 010

Dobrze, że do dyspozycji była kolejka linowa. Znikoma ilość turystów, szybki zakup biletów i równie szybki wjazd na szczyt twierdzy Masada.

 

Górną część wzgórza, na którym powstała twierdza, tworzy płaskowyż o kształcie rombu 550 m na 270 m. Aby pokazać rozległość terenu znalazłam zdjęcia w Internecie. Przyznam, że gdybym miała możliwość, region Morza Martwego chętnie bym obejrzała z lotu ptaka. Nie wiem jednak czy sąsiedztwo Jordanii nie ogranicza takich atrakcji.

 

Izrael-zwiedzanie twierdzy Masada 005

Zdjęcie zrobione od strony rzymskiego obozowiska i skarpy usypanej calem zdobycia twierdzy. Źródło.

 

Twierdza Masada wznosi się na płaskowyżu, który jest przedłużeniem Pustyni Judzkiej, ale oddzielony jest od niej stromymi kanionami. W tym odludnym i trudno dostępnym miejscu Herod Wielki rozkazał wybudować dla siebie schronienie. Dzisiaj Masadę można zdobyć pieszo (około godziny marszu w górę) lub kolejką linową.²

 

Izrael-zwiedzanie twierdzy Masada 021

 

Najbardziej rozległe prace trwały w latach 37-31 p.n.e. Obecnie możemy podziwiać pozostałości wież oraz murów obronnych. Wykute w skale ogromne zbiorniki na wodę oraz pozostałości magazynów. Na terenie twierdzy znajdowały się min. koszary, arsenał, łaźnie, synagoga. Na trzech skalnych tarasach poniżej płaskowyżu wzniesiono dla Heroda olbrzymi pałac z wszelkimi wygodami.

 

Izrael-zwiedzanie twierdzy Masada 007

Płaskowyż od strony tarasów, na których wznosił się pałac Heroda Wielkiego. Źródło.

 

Twierdza Masada to miejsce pielgrzymek i pamięci narodowej. Ostatni bastion zelotów z czasów powstania żydowskiego. Powstańcy stawiali opór przez 3 lata. W 73 roku Rzymianie mogli rozpocząć bezpośredni szturm na twierdzę dzięki przez lata wznoszonej skarpie. Wtedy na szczycie Masady doszło do masowego samobójstwa (mordu). Mężczyźni zamordowali swoje rodziny. Dziesięciu z nich wytypowano do zabicia pozostałych. Z ostatniej dziesiątki wylosowano jednego, który zabił pobratymców i sam popełnił samobójstwo. 960 żydowskich zelotów oddało swoje życie, by nie wpaść w ręce Rzymian.

 

Dzisiaj ta postawa ma swoich zagorzałych zwolenników ale i przeciwników. Jednak niezaprzeczalnie twierdza Masada jest symbolem upadku i końca niepodległości Żydów. W nowej historii państwa izraelskiego płaskowyż służył do 1967 roku za miejsce składania przysięgi żołnierskiej. Od 2001 roku twierdza znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

 

Na naszych zdjęciach nie widać pozostałości pałacu, w którym odrestaurowano liczne elementy. Odkryto tam min. olbrzymie łaźnie, fragmenty mozaik. W bazie, z której startuje kolejka linowa znajduje się muzeum, w którym poza wystawionymi eksponatami z wykopalisk można obejrzeć film przedstawiający historię twierdzy.

 

Izrael-zwiedzanie twierdzy Masada 0

Wizualizacja ukazująca pałac Heroda Wielkiego. Źródło.

 

Zwiedzanie Masady trzeba dobrze zaplanować i przeznaczyć na to sporo czasu. Należy pamiętać o dobrym obuwiu i butelce wody, nie tylko wtedy gdy planuje się piesze zdobycie twierdzy. Pozostałości pałacu położone są na trzech tarasach skalnych, a cały teren twierdzy w przeważającej części pokryty jest drobnymi odłamkami skalnymi.

 

 

Ze względu na zbyt późny przyjazd nie mieliśmy czasu na dokładne zwiedzanie oraz wspinaczkę. Musiały wystarczyć przede wszystkim widoki, już dla nich samych warto zdobyć Masadę.

 

 

Warownia Heroda Wielkiego nad Morzem Martwym zdobyta. W następnym wpisie przekroczymy bramy Jerozolimy.

 

 


¹ Twierdza Masada czynna jest codziennie w godz. 8.00-16.00. W okresie od marca do września w godz. 8.00-17.00. Wstęp płatny. Dodatkowo płatna jest kolejka linowa.

² Stacje kolejki linowej wybudowali szwajcarscy specjaliści. Wjazd na szczyt Masady wagonikiem także wyprodukowanym w Szwajcarii trwa około 3 minut. 🙂

Poza trzema zdjęciami, których źródła podane są w etykietach, wszystkie pozostałe fotografie są naszego autorstwa.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Julia Sokołowska

Wow. Niesamowite miejsce, a widoki rzeczywiście wspaniałe.
Te tereny – Azja Mniejsza – są mi zupełnie obce. Fajnie popatrzeć na nie u Ciebie 🙂

Iza
Iza
7 lat temu

Parę lat temu zwiedzaliśmy Syrię i Jordanię. Zdążyliśmy tuż przed zamieszkami, chociaż raz zdarzyło się, że autokar został obrzucony kamieniami, mimo wszystko to był jeden z fajniejszych wyjazdów, do tego sylwestrowy 🙂

ewa
ewa
7 lat temu
Reply to  Iza

Za dwa tygodnie też tam będę. Już odliczam dni.Masadę widziałam tylko na zdjęciach.Zobaczę też Petre.

Iza
Iza
7 lat temu
Reply to  ewa

Jordanię wspominam bardzo dobrze, Petra jest cudowna, chętnie bym tam wróciła, bardzo działa na wyobraźnię. Życzę udanej podróży i masy wspaniałych wrażeń 🙂

Beata Redzimska
7 lat temu

Urocze miejsce i okrutna jego historia. Pozdrawiam serdecznie Beata

Beata Redzimska
7 lat temu

Iza wrocilam jeszcze raz poogladac sobie te przeurocze fotki i pomarzyc; Pozdrawiam serdecznie Beata

Iza
Iza
7 lat temu

Dzisiaj powinna pojawić się Jerozolima, ale ten miesiąc zupełnie wymknął mi się spod kontroli. Cieszę się, że nie zniechęciło Cię to do odwiedzin. Mam nadzieję, że w marcu będę sobie lepiej radziła. Dzięki za odwiedziny Beato. Pozdrawiam. 🙂

Dawid Lasociński "Hegemon"

Podobno Masada jest najpiękniejsza o wschodzie słońca. W Jerozolimie organizują takie wycieczki, na które wyrusza się przed świtem. Wchodzi pieszo i po ciemku na Masadę i ogląda z góry wschód słońca :-). Nie próbowałem, ale marzę o czymś takim 🙂

Hania z HAART.pl
4 lat temu

Szkoda, że nie mieliście czasu na pieszą wędrówkę. Dla nas to była najlepsza część całej wyprawy 🙂

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

9
0
Would love your thoughts, please comment.x

O mężu, który wynalazł telefon.

MOTYWACJA i INSPIRACJE