Top

Na Kajmanach spędziliśmy 6 dni. Plaża, woda, rafa koralowa i drinki to główne atrakcje tego miejsca. Jeżeli to dla kogoś zbyt mało, może nieco urozmaicić pobyt. Ten wpis pokazuje co można robić i co warto zobaczyć będąc na Kajmanach.

 

5 rzeczy, które warto zrobić na Kajmanach

Cayman Crystal Caves – jaskinie

Hell – odwiedziny w piekle

Cayman Turtle Center – farma żółwi

Atlantis Submarines Cayman – łódź podwodna

Stingray City – pływanie z płaszczkami

 

Kajmany-Cayman-Crystal-Caves

 

 

 

Cayman Crystal Caves-jaskinie

69 North Side Rd, Old Man Bay, Kajmany

 

Lubię jaskinie. To dziwne, bo nie przepadam za zamkniętymi, ciasnymi przestrzeniami. Nie jest mi obojętny fakt, że sufit nad głową tworzą tony kamienia. A mimo wszystko jaskinie lubię.

 

Nadal zdarza mi się pomylić stalaktyty ze stalagmitami, ale pamiętam, że stalagnat to kolumna powstała z połączenia tych dwóch pierwszych. Nie przeszkadza mi to zupełnie w zwiedzaniu jaskiń i podziwianiu niesamowitych, naturalnych rzeźb. Bardzo lubię zabawę w „a co Wam to przypomina”.

 

Cayman Crystal Caves nie były ani najpiękniejszymi, ani największymi jaskiniami jakie miałam okazję zwiedzać, ale dla mnie to była fajna atrakcja. I chyba po raz pierwszy nie zmarzłam w jaskiniach. Wręcz przeciwnie, było tam zaskakująco ciepło, a momentami nawet parno.

 


Aby oglądać zdjęcia w oryginalnych rozmiarach, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

Kajmany-Hell-odwiedziny-w-piekle

 

 

 

Hell-formacje wapienne

Hell Rd, West Bay, Kajmany

 

Specjalnie bym się tam nie wybierała, ale może to być jeden z przystanków, gdy zwiedza się zachodnią stronę Wielkiego Kajmanu – dzielnicę West Bay.

 

Piekło to grupa wapiennych formacji o czarnym zabarwieniu i bardzo postrzępionych kształtach. Teren jest niewielki. Drobne, wapienne formacje ogląda się z kładki i platformy widokowej. Chyba większą atrakcją tego miejsca jest znajdująca się w pobliżu poczta i możliwość wysłania pocztówki ze słynnym „I’ve been to Hell and Back”. To bardziej ciekawostka niż atrakcja. 10-minutowy postój i można jechać dalej.

 

Kajmany-Cayman-Turtle-Center

 

 

 

Cayman Turtle Centre-farma żółwi

786 Northwest Point Road, West Bay Grand Cayman KY1, 1303, Kajmany

 

To miejsce wzbudziło we mnie mieszane uczucia, ale uważam, że warto je odwiedzić.

 

Cayman Turtle Center to rezerwat przyrody i jedna z największych atrakcji turystycznych na Kajmanach. Warto wiedzieć, że miejsce to powstało z myślą o hodowli żółwi w celu konsumpcji ich mięsa – serio. Z czasem ośrodek skupił się także na ratowaniu zagrożonych gatunków żółwi morskich – żółwia zielonego oraz żółwia Kemp’s Ridley.

 

Żółw zielony (żółw jadalny) to najpotężniejszy przedstawiciel żółwi morskich. Dorosłe osobniki mogą osiągać wagę do 200 kilogramów, ale zdarzały się giganty przekraczające wagę 300 kilogramów.

 

Wiem, że jedną z atrakcji jakie oferuje Cayman Turtle Farm jest pływanie z żółwiami. My z niej nie korzystaliśmy. Nie podobało mi się także miejsce, w którym jest bezpośredni dostęp do zwierząt. Ludzie nie tylko głaszczą żółwie, ale wyciągają je z wody – dla mnie to smutny widok i męczenie zwierząt.

 

Kajmany-Atlantis-Submarines-Cayman

 

 

 

Atlantis Submarines Cayman-łódź podwodna

#30 South Church Street Cayman Islands Grand Cayman KY1, 1003, Kajmany

 

Kajmany to raj dla nurków, ale jeżeli ten sport nie jest nam szczególnie bliski, alternatywą może być rejs łodzią podwodną.

 

Dla mnie największym przeżyciem było samo wejście na łódź i moment zanurzania. Nie lubię statków, łodzi, promów itp., więc łódź podwodna przyprawiała mnie o duszności jeszcze na brzegu. Nastawiłam się jednak na widoki pięknego, kolorowego podwodnego świata i… trochę się rozczarowałam.

 

Chociaż kapitan twierdził, że mieliśmy tego dnia bardzo dobrą widoczność, ja byłam zawiedziona słabą przejrzystością wody. Do tego dochodzi tłumienie światła ze względu na absorpcję. Im głębiej nurkujemy, tym bardziej kolory są pochłaniane przez wodę. Wszystkie odcienie koloru czerwonego znikają do ok. 5 metrów, żółtego do 15 metrów. My pływaliśmy na głębokości 25/30 metrów, cały podwodny świat był właściwie zielono-niebieski. Nie wiem czemu łódź nie ma zainstalowanych reflektorów, w strumieniach światła kolory odzyskują swoje barwy.

 

Nie wiem, czy ponownie bym weszła na taką łódź, ale w sumie cieszę się, że się na to zdobyłam.

 

Kajmany-Stingray-City

 

 

 

Stingray City i Starfish Point

-płaszczki i rozgwiazdy

31026 SMB Seven Mile Beach Royal Watler Cruise Ship Terminal Grand Cayman KY1, Kajmany

 

Na koniec zostawiłam atrakcję, która dla mnie była najfajniejszą aktywnością na Kajmanach. Pływanie z płaszczkami oraz plaża z rozgwiazdami.

 

Wiem, że to jest kolejna z atrakcji, która może wzbudzać kontrowersje. Niektórzy turyści naprawdę głupieją widząc zwierzę w wodzie. Ale uważam, że zachowując rozsądek i poszanowanie dla życia – może to być naprawdę fajne przeżycie i super przygoda.

 

Nasz rejs podzielony był na trzy etapy. Najpierw mogliśmy nurkować w głębokiej wodzie i liczyć na łut szczęścia (my trafiliśmy na płaszczki). Następny przystanek był na płyciźnie, gdzie płaszczki są nęcone pokarmem i tam trzeba aż uważać, aby przez przypadek na którąś nie nadepnąć. Trzeci postój mieliśmy w Starfish Point, gdzie w płytkiej wodzie można zobaczyć rozgwiazdy (nie wolno ich wyciągać z wody!).

 

Cały rejs i wszystkie postoje były niesamowitą frajdą! Gdybym miała wybrać tylko jedną rzecz, z listy atrakcji, to z całą pewnością nie odpuściłabym Stingray City.

 

 

 

To oczywiście nie wszystkie atrakcje oferowane turystom. W trakcie naszego pobytu na Wielkim Kajmanie odwiedziliśmy także:

  • George Town – stolica Kajmanu
    • destylarnia rumu (Cayman Spirits Rum Distillery)
  • plaża Seven Mile – uznawana za jedną z najlepszych plaż na Karaibach
  • Camana Bay – nabrzeże z restauracjami, sklepami, kinem, interaktywnymi fontannami i Wieżą Obserwacyjną.

 

Osobną atrakcję Kajmanów stanową sporty wodne, w tym snorkeling i nurkowanie. Można podziwiać nie tylko rafę kolorową i podwodny świat, również wraki statków. Wspominałam już o możliwości pływania z płaszczkami i żółwiami. Wielki Kajman ma także w ofercie pływanie z delfinami (Dolphin Discovery Grand Cayman, Dolphin Cove Cayman).

 

 

Do niedawna Kajmany kojarzyłam jedynie z filmem „Firma” z Tomem Cruise. Teraz mam własne doświadczenia i przeżycia związane z tym miejscem i muszę przyznać, że nigdzie indziej na Karaibach nie piłam aż tak dobrej Pina Colady. ?

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ilona
2 lat temu

Przepiękne widoki. Zwiedzasz tę część świata, która jeszcze przed nami… więc z przyjemnością zostanę tutaj na dłużej!

Pozdrawiam

Iza
Iza
2 lat temu
Reply to  Ilona

Dla mnie Europa jest teraz egzotyką. Czasami bardzo mi brakuje europejskich klimatów.
Witam i również pozdrawiam. 🙂

Magda | frugru.pl
2 lat temu

Zawsze czerwone światełko zapala się, gdy słyszę o miejscach, w których za odpowiednie pieniądze można pobawić się dzikim zwierzakiem (nawet tym odratowanym). Dobrze, że wspominasz o tym w swoim wpisie. Coraz więcej osób podróżuje świadomie i chce decydować na ile takie atrakcje są w zgodzie z jego przekonaniami.

Iza
Iza
2 lat temu

Z jednej strony coraz więcej ludzi faktycznie podróżuje świadomie, ale z drugiej – generalnie coraz więcej ludzi podróżuje. Niby to fajne, że świat się tak otwiera, ale prawda jest taka, że jako turyści „zadeptujemy” niektóre miejsca, nie wspominając już o umyślnym wandalizmie. 🙁

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

4
0
Would love your thoughts, please comment.x

Styczeń w Peachtree City

podsumowanie miesiąca