Top

Trasa widokowa wzdłuż Seward Highway uznawana jest za jedną z najpiękniejszych nie tylko na Alasce, ale w całych Stanach Zjednoczonych. Ma potrójne oznaczenie: USDA Forest Service Scenic Byway, Alaska Scenic Byway i All-American Road.To must-see w okolicach Anchorage. My nie przejedziemy całych 127 mil, ale i tak warto wsiąść do samochodu. Proszę zapiąć pasy.

 

 

Seward Highway odkrywa przed nami naturalne piękno południowo-środkowej Alaski, pomiędzy Anchorage i Seward. Wzdłuż trasy rozciągają się przepiękne widoki – górskie szczyty, fiordy, jeziora, lasy i łąki. Na licznych przystankach znajdują się punkty, z których można obserwować nie tylko przyrodę, ale także zwierzęta, min. ptaki, łosie, owce, ryby i wieloryby.

 

Nie mogę z pełną dokładnością określić wszystkich naszych przystanków. Wzdłuż drogi często pojawiają się symbole aparatu, widać zatoczki, samochody i ludzi, więc nawet bez szczegółowo rozpisanego planu, łatwo jest trafić w charakterystyczne miejsca tej trasy. My mieliśmy ogólny plan, ale przystanki robiliśmy spontanicznie.

 

Pierwszy przystanek, opisywałam wcześniej, to Rezerwat Ptaków Potter Marsh (Potter Marsh Bird Sanctuary).

 

 

Plan przystanków na Seward Highway

(odcinek Anchorage-Girdwood)

 

➤ Potter Marsh Wildlife Viewing Boardwalk, 2999 E 154th Ave, Anchorage, AK 99516

➤ Beluga Point Sight, Mile 110 Seward Hwy, Anchorage, AK 99516

➤ Seward Hwy, Anchorage, AK 99516  (60°59’36.4″N 149°37’37.2″W)

➤ Indian Valley Mine & Gifts, 27301 Seward Hwy, Indian, AK 99540

➤ Beluga Whale Sculpture, Bird Point Spur Trail, Anchorage, AK 99540

➤ Girdwood, Anchorage, Alaska

▸ 165 Olympic Mountain Loop, Girdwood, AK 99587

➤ Portage Train Station, Girdwood, AK 99587

 

 

 

 

Beluga Point

 

Nazwa miejsca pochodzi od wielorybów Beluga. Wykorzystywany kiedyś przez rdzennych myśliwych, dzisiaj cypel i skaliste urwisko są punktami widokowymi wykorzystywanymi do upolowania fotki z wielorybem. Białym wielorybem!

 

Białucha arktycznego (wal biały) należy tu wyglądać w lipcu i sierpniu. My byliśmy za wcześnie, ale dla samych widoków też warto się było zatrzymać.

 

Beluga Point: Beluga Point Sight, Mile 110 Seward Hwy, Anchorage, AK 99516

 

 

 

Windy Corner

 

To miejsce, często pojawia się wśród atrakcji  trasy Seward Highway, ale nam było trudno je znaleźć. Strony podają różne nazwy i różne współrzędne. A czego należy wypatrywać? Dzikich owiec jukońskich. Podobno w tym miejscu Owce Dalla można oglądać przez cały rok. Zwierzęta przesiadują na stromych klifach. Skały są dla nich schronieniem oraz lizawką mineralną.

 

My owiec nie wypatrzyliśmy. Zdjęcia, których użyłam, pochodzą z serwisu pixabay. Gdy szukałam wiadomości i zdjęć, najwięcej wyświetliło mi się fotek myśliwych pozujących z martwymi zwierzętami. Wygląda na to, że największym ich wrogiem jest człowiek.

 

Współrzędne, które podałam wskazują miejsce, gdzie znajduje się zatoczka samochodowa, a po drugiej stronie drogi klify, na których jak podejrzewamy można wypatrywać owiec. Ponieważ Mapy Google nie znalazły w tamtym rejonie punktu o nazwie Windy Corner, tylko podejrzewamy, że to może być to miejsce.

Windy Corner: Seward Hwy, Anchorage, AK 99516  (60°59’36.4″N 149°37’37.2″W)

 

 

 

Indian Valley Mine & Gifts

 

Dla mnie to miejsce jest bardziej ciekawostką niż atrakcją, ale myślę, że np. dla dzieci może być największą atrakcją Alaski. A już z pewnością, gdy któreś z nich opuści teren muzeum, z grudką złota własnoręcznie wypłukaną z błota! Chociaż są podobno dorośli uzależnieni od płukania złota.

 

Indian Valley Mine & Gifts to rodzaj skansenu poświęconego okresowi gorączki złota na Alasce. Stojące tam budynki uwzględnione są w Krajowym Rejestrze miejsc o znaczeniu historycznym. W Strong’s Cabin znajduje się sklep z pamiątkami, a Assay Building pełni rolę muzeum wypełnionego „staroświeckimi” narzędziami. Dla przybyszów z Europy to zawsze trochę zabawny widok, ale tutaj pojęcie „stare i zabytkowe” siłą rzeczy musi liczyć sobie mniej lat.

 

Z terenu skansenu można podziwiać panoramę jeziora Turnagain Arm otoczonego przez górskie szczyty. Wstęp na teren kosztował – 1 lub 2 dolary za osobę. Jeżeli, ktoś chce spróbować płukania złota, to pojemniki z czarnym mułem mają ceny uzależnione od wielkości opakowania. To przesympatyczne miejsce nawet na krótki przystanek w drodze. Najbardziej urzekły nas osoby opiekujące się tym miejscem. Przemili ludzie.

Indian Valley Mine & Gifts: Indian Valley Mine & Gifts, 27301 Seward Hwy, Indian, AK 99540

 

 

 

Bird Point

Beluga Whale Sculpture

 

Punkt mieliśmy na naszej liście, ale nie zatrzymaliśmy się w tym miejscu. Pogoda akurat się zepsuła, a poza tym byliśmy już bardzo głodni i chcieliśmy jak najszybciej dotrzeć do Girdwood i załapać się na porę lunchu.

 

Z researchu, który robiłam przygotowując listę, wiem że jest to punkt widokowo-obserwacyjny z panoramą na Turnagain Arm i Kenai Mountains. To także kolejne miejsce, z którego można obserwować wieloryby Beluga. Charakterystyczne dla tego miejsca są rzeźby białych wielorybów, zatopionych w betonowej alei. Ma to imitować widok jaki możemy ujrzeć w wodach jeziora.

 

Panoramy, które wstawiłam poniżej pochodzą z innych przystanków, które robiliśmy na trasie Seward Highway. Wydaje mi się, że na odcinku przed Girdwood.

 

 

 

Girdwood

Restauracja Jack Sprat

 

Girdwood to przede wszystkim ośrodek narciarski Alyeska Resort u podnóża góry Alyeska, która jest częścią pasma Chugach. Alyeska Resort ma największy teren narciarski w stanie. Girdwood oblegane jest głównie zimą, ale zachwalane jest tytułem 'Alaska’s only year round resort'. My przyjechaliśmy tu tylko po to, aby zjeść. Głównym celem tego dnia było dla nas dotarcie do Portage Lake, ale o tym innym razem.

 

Trochę przypadkowo, trafiliśmy do restauracji Jack Sprat. Przyjemne miejsce, menu jak dla nas trochę zbyt wymyślne, ceny wyższe od średnich, ale może dlatego, że to obszar kurortu. Zupa dnia (8$) – krem z pomidorów bardzo mi smakowała. Organic quiona tabbouleh z łososiem (31$) było ok, ale bez rewelacji. Mąż swoje smoked salmon pasta krytykował za nadmiar cukinii i znikome ilości łososia (27$). Restauracja ma w Google dobre oceny, my wystawiliśmy 4, chociaż Mąż sam by ocenił na 3+.

Restauracja Jack Sprat: 165 Olympic Mountain Loop, Girdwood, AK 99587

 

 

 

Portage Train Station

 

Lokalizacji tego miejsca nie jestem pewna. Komórki nie zapisały współrzędnych GPS. Tory i stojące tam wagony dobrze było widać z drogi. Z Girdwood w kierunku Seward, po lewej stronie autostrady.

Train Station: Portage Train Station, Girdwood, AK 99587

 

 

Stacja kolejowa to ostatni z przystanków na Seward Highway na odcinku, którym jechaliśmy z Anchorage do Portage Lake (Portage Glacier Cruises, 1500 Byron Glacier Trail, Girdwood, AK 99587). Chociaż wpis wyszedł mi długi, to trasa z lotniska do tego miejsca to tylko 82 km. Bez przystanków można ją pokonać w godzinę.

To był pierwszy dzień naszego pobytu na Alasce. Na lotnisku wypożyczyliśmy samochód i od razu ruszyliśmy w drogę. Ponieważ na ten dzień zapowiadana była najładniejsza pogoda, zaplanowaliśmy oglądanie lodowca. Trasa na przystań to kolejnych 46 km i kolejne przystanki widokowe, a to oznacza, że na blogu pojawi się kolejny wpis.

 

Jestem ciekawa, który z dotychczasowych przystanków najbardziej przypadł Wam do gustu?

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Moje 5 lat na Instagramie

BLOGOWANIE & SOCIAL MEDIA NA LUZIE