Top

Zanim zamieszkaliśmy w USA, 14 lat mieszkaliśmy w Szwajcarii. Gdy natrafiłam w internecie na informacje o miasteczku Helen, wiedziałam, że będziemy musieli się tam wybrać. W końcu miasteczko reklamowane jest jako wioska alpejska.

 

Helen położone jest w północno-wschodniej części stanu Georgia. Blisko granic stanów Południowa i Północna Karolina. Dzieli nas odległość 200 km, czyli jakieś 2,5 godziny jazdy, ale przecież to Stany Zjednoczone – tutaj wszędzie jest daleko.😝

 

trasa Peachtree City do Helen stan Georgia USA

 

 

Helen

bawarska wioska alpejska w stanie Georgia

Osada Helen powstała w 1913 r. Jej początki powiązane są z Indianami Cherokee i wczesnymi osadnikami, którzy przybyli w te regiony po złoto, a później pracowali w przemyśle drzewnym. W latach wielkiego kryzysu miasteczko bardzo podupadło i wtedy postanowiono, że należy je przekształcić w taki sposób, aby zaczęło przyciągać turystów.

 

Miasto zatrudniło artystę Johna Kollocka, który miał odświeżyć i ożywić architekturę Helen. Ten oznajmił, że otoczenie przypomina mu wioskę w Bawarii i przedstawił szkice, na których istniejącym budynkom nadał charakterystyczne bawarskie detale architektoniczne.

 

Plany zostały zaakceptowane i w ten sposób w 1969 roku narodziła się Alpine Helen, nazywane także Bawarią w północno-wschodnich górach Georgii.

 

alepjskie bawarskie miasteczko Helen w stanie Georgia

 

Helen sąsiaduje z Parkiem Stanowym Unicoi (Unicoi State Park & Lodge). Przez miasto przepływa rzeka Chattahoochee. To doskonała baza wypadowa dla pieszych wycieczek. Wśród atrakcji są m.in. góry oraz wodospady. To także raj dla wędkarzy, a ze względu na malownicze trasy, to region lubiany przez motocyklistów.

 

Helen znane jest również z sezonowych imprez tematycznych:

  • Oktoberfest – od września do końca października.
  • Lighting of the Village – występy Świętego Mikołaja i Pani Mikołajowej, parada, występy muzyczne i świąteczne dekoracje świetlne.
  • Christkindlmarkt – jarmark bożonarodzeniowy.
  • Edelweiss New Years Eve Celebration – powitanie Nowego Roku.
  • Wine Fest – festiwal wina (z lokalnych winnic).
  • Helen to the Atlantic Balloon Race and Festival – najstarsza impreza balonowa w regionie.

 

Bawarska wioska alpejska w stanie Georgia – brzmi egzotycznie. Przyznam, że spodziewaliśmy się kiczu. Helen miło nas zaskoczyło. Nie jest to oczywiście prawdziwa Bawaria, ale jak na amerykańskie standardy i ubogą w atrakcję Georgię, to fajne miejsce na mapie tego stanu.👍

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Styczeń w Peachtree City

podsumowanie miesiąca