Poczuj się jak James Bond!

Dzisiaj zacznę jak Hitchcock – mocnym wejściem. ;)
Kto pamięta scenę, ręka w górę…

Obiekt z którego skoczył Agent 007, znajduje się na Syberii, w Archangielsku – tak twierdzi scenariusz filmu „GoldenEye”.
Jeżeli ktoś z Was ma ochotę powtórzyć wyczyn Jamesa Bonda, zapraszam do… Szwajcarii. :)

 

Zapora Verzasca

Contra Dam zwana zaporą Verzasca (lub zaporą Locarno) znajduje się w szwajcarskim kantonie Ticino („włoska” część). Wzniesiono ją w latach sześćdziesiątych, na rzece Verzasca w miejscowości Val Verzasca.
Jest jedną z najwyższych tam w Europie, ma 220 m wysokości.

Zapora Verzasca stała się słynna po premierze filmu z Jamesem Bondem. Brytyjski kaskader Wayne Michaels oddał pierwszy skok w historii istnienia zapory. Ujęcie, które mogliście sobie przypomnieć, uznawane jest za jedną z najlepszych scen kaskaderskich w kinie. Skok był inspiracją do założenia firmy, która zaczęła organizować komercyjne skoki na bungee z Contra Dam.

Trzeba przyznać, że jest to „szczyt-szczytów”, gdyż zapora Verzasca oferuje jedną z najwyżej położonych platform.* Sezon trwa od czerwca do października, istnieje nawet możliwość wykonania skoku nocą!
Jeżeli ktoś ma ochotę na ekstremalne przeżycia, to może być jakiś pomysł. ;)
Dla porównania dodam, że Polsce można skoczyć co najwyżej z wysokości 90 metrów.
I jak ktoś nabrał ochoty?

 

Pozdrawiam z niżej położonego punktu Szwajcarii.

 

 


* trafiłam na sprzeczne informacje. Jedni podają, że jest to najwyżej położony punkt. Inne źródła twierdzą, że najwyżej położona platforma znajduje się na Moście Bloukrans w RPA. Tak czy inaczej – wysokość jest imponująca, a z Polski zawsze bliżej do Szwajcarii.

  • Fantastyczna ta tama. I nie przemawia przeze mnie tylko inżynier!
    Jak byliśmy w Foz do Iguacu, to wybraliśmy się na rozszerzoną wersję zwiedzania tamy Itaipu. Ale to było niesamowite – taka masa wody okiełznana!