Top

Dzisiaj zacznę jak Hitchcock – mocnym wejściem.
Kto pamięta scenę, ręka w górę…

Obiekt z którego skoczył Agent 007, znajduje się na Syberii, w Archangielsku – tak twierdzi scenariusz filmu „GoldenEye”.
Jeżeli ktoś z Was ma ochotę powtórzyć wyczyn Jamesa Bonda, zapraszam do… Szwajcarii.

 

Zapora Verzasca

Contra Dam zwana zaporą Verzasca (lub zaporą Locarno) znajduje się w szwajcarskim kantonie Ticino („włoska” część). Wzniesiono ją w latach sześćdziesiątych, na rzece Verzasca w miejscowości Val Verzasca.
Jest jedną z najwyższych tam w Europie, ma 220 m wysokości.

Zapora Verzasca stała się słynna po premierze filmu z Jamesem Bondem. Brytyjski kaskader Wayne Michaels oddał pierwszy skok w historii istnienia zapory. Ujęcie, które mogliście sobie przypomnieć, uznawane jest za jedną z najlepszych scen kaskaderskich w kinie. Skok był inspiracją do założenia firmy, która zaczęła organizować komercyjne skoki na bungee z Contra Dam.

Trzeba przyznać, że jest to „szczyt-szczytów”, gdyż zapora Verzasca oferuje jedną z najwyżej położonych platform.* Sezon trwa od czerwca do października, istnieje nawet możliwość wykonania skoku nocą!
Jeżeli ktoś ma ochotę na ekstremalne przeżycia, to może być jakiś pomysł.
Dla porównania dodam, że Polsce można skoczyć co najwyżej z wysokości 90 metrów.
I jak ktoś nabrał ochoty?

 

Pozdrawiam z niżej położonego punktu Szwajcarii.

 

 


* trafiłam na sprzeczne informacje. Jedni podają, że jest to najwyżej położony punkt. Inne źródła twierdzą, że najwyżej położona platforma znajduje się na Moście Bloukrans w RPA. Tak czy inaczej – wysokość jest imponująca, a z Polski zawsze bliżej do Szwajcarii.

W szpilkach od Manolo wyluzujesz.

MOTYWACJA i INSPIRACJE