Top

Dzisiaj zacznę jak Hitchcock – mocnym wejściem. 😉

Kto pamięta tę scenę, ręka w górę…

 

 

Obiekt, z którego skoczył Agent 007, według scenariusza „GoldenEye”, znajduje się na Syberii, w Archangielsku. W rzeczywistości budowla wznosi się w dolinie Verzasca, w szwajcarskim kantonie Ticino. Jeżeli ktoś z Was ma ochotę powtórzyć wyczyn Jamesa Bonda, zapraszam do… Szwajcarii. 🙂

 

Zapora Verzasca

Contra Dam zwana zaporą Verzasca (lub zaporą Locarno) znajduje się w szwajcarskim kantonie Ticino („włoska” część). Wzniesiono ją w latach sześćdziesiątych, na rzece Verzasca w miejscowości Val Verzasca.
Jest jedną z najwyższych tam w Europie, ma 220 m wysokości.

 

Zapora Verzasca stała się słynna po premierze filmu z Jamesem Bondem. Brytyjski kaskader Wayne Michaels oddał pierwszy skok w historii istnienia zapory. Ujęcie, które mogliście sobie przypomnieć, uznawane jest za jedną z najlepszych scen kaskaderskich w kinie. Skok był inspiracją do założenia firmy, która zaczęła organizować komercyjne skoki na bungee z Contra Dam.

 

Trzeba przyznać, że jest to „szczyt-szczytów”, gdyż zapora Verzasca oferuje jedną z najwyżej położonych platform.* Sezon trwa od czerwca do października, istnieje nawet możliwość wykonania skoku nocą!
Jeżeli ktoś ma ochotę na ekstremalne przeżycia, to może być jakiś pomysł. 😉

 

Dla porównania dodam, że w Polsce można skoczyć co najwyżej z wysokości 90 metrów.

 

I jak ktoś nabrał ochoty?

 

Pozdrawiam z niżej położonego punktu Szwajcarii.

 

 


* trafiłam na sprzeczne informacje. Jedni podają, że jest to najwyżej położony punkt. Inne źródła twierdzą, że najwyżej położona platforma znajduje się na Moście Bloukrans w RPA. Tak czy inaczej – wysokość jest imponująca, a z Polski zawsze bliżej do Szwajcarii

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Julia Sokołowska

Fantastyczna ta tama. I nie przemawia przeze mnie tylko inżynier!
Jak byliśmy w Foz do Iguacu, to wybraliśmy się na rozszerzoną wersję zwiedzania tamy Itaipu. Ale to było niesamowite – taka masa wody okiełznana!

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

W szpilkach od Manolo wyluzujesz.

MOTYWACJA i INSPIRACJE