Top

Dzisiaj wjedziemy kolejką linową na szczyt Brienz Rothorn, aby podziwiać przepiękne górskie widoki. Ale najpierw inna przejażdżka – zjedziemy latem na sankach!

 

Letni tor saneczkowy Rischli Sörenberg

 

Letni tor bobslejowy Rischli Sörenberg rozpościera się w przepięknej alpejskiej dolinie, przy głównej drodze prowadzącej do Sörenberg (tuż przy hotelu Rischli). Tor ma długość 900 metrów, 12 zakrętów i jest jednym z najdłuższych w Szwajcarii. Czynny jest od końca czerwca do października, ale przy ładnej pogodzie otwierany bywa już w weekendy majowe.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

Zjeżdżaliśmy już na różnych torach i trzeba przyznać, że ten należy do jednych z fajniejszych. Ponieważ znajduje się w pewnej odległości od innych atrakcji tego regionu, dzięki temu nie jest aż tak oblegany. To świetna zabawa dla dzieci i dorosłych, ale dzieci poniżej 8 roku życia powinny zjeżdżać w towarzystwie dorosłego.

 

 

Przy okazji polecam dwa serwisy, gdzie można szukać atrakcyjnych miejscówek i różnych formuł spędzania wolnego czasu w Szwajcarii:

 

ausflugs-und-freizeit-portal-co-robic-zobaczyc-w-szwajcarii

freizeitportal-jak-spedzic-czas-w-szwajcarii

 

Obrazki są linkami do serwisów, prowadzą do stron dotyczących letniego toru saneczkowego Rischli Sörenberg.

 

Kolejka linowa Sörenberg – Brienzer Rothorn

 

Na szczyt Brienz Rothorn można się dostać na dwa sposoby. Od strony południowej można wjechać lokomotywą parową, która startuje z Brienz (Brienz Rothorn Bahn). Wagoniki wciągane są na szczyt Rothorn już od 1892 roku, wjazd trwa około godziny. Z tego miejsca dzieli nas krótki spacer w górę.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

 

Od północy wjazd odbywa się dużym wagonem kolejki linowej (Sörenberg Rothorn). Tym razem wybierzemy ten sposób, bo od letniego toru saneczkowego Rischli Sörenberg do przystanku kolejki, dzieli nas trochę ponad 5 minut jazdy samochodem.

No to wsiadamy!

 

 

Szczyt Brienz Rothorn

 

Po krótkiej przejażdżce wagonikiem, stajemy na wysokości 2350 m n.p.m. i teraz pozostaje nam jedno – cieszyć oczy niesamowitym widokiem na Alpy Berneńskie, jezioro Brienz, tereny Grimsel oraz Pilatus i Hogant. Ze szczytu Brienz Rothorn można podziwiać słynne górskie trio Eiger, Mönch i Jungfrau oraz pozostałe 690 wierzchołków szwajcarskich gór.

Widok ze szczytu Brienz Rothorn

Szczyt Brienz Rothorn


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

Brienz Rothorn to w najwyższy punkt kantonu Lucerna. Tutaj swój początek ma wiele szlaków górskich wędrówek, które pozwalają poznać region Sörenberg. Jednym z najbardziej znanych jest panoramiczny szlak na przełęcz Brünig.

 

szczyt-brienz-rothorn-03

 

 

Sörenberg

 

Sörenberg leży na wyskości 1165 m n.p.m. na terenie Rezerwatu Biosfery UNESCO Entlebuch. Krajobraz tego regionu zdobią liczne torfowiska. Wyjątkowość tutejszej fauny i flory (w skali światowej) spowodowała, że obszar ten jest specjalnie chroniony i został uznany za rezerwat biosfery.

Sörenberg oferuje min. spacery pośród torfowisk, podziwianie skał Schrattenfluh oraz zwiedzanie jaskiń. Obserwację dzikich zwierząt (np. koziorożców) i lotów ptaków (np. orłów). Można umówić się na oprowadzanie z przewodnikiem, aby poznać szwajcarskie rośliny trujące oraz zioła lecznicze.

 

Ciekawostka. Niedaleko Sörenberg,  u stóp szczytu Brienzer Rothorn, rozegrała się w 1380 roku bitwa. Mieszkańcy Obwalden napadli na pasterzy z Entlebuch. Według starych podań pasterze zostali zabici, ale nim do tego doszło, podtapiano ich we wrzątku. Spór o alpejskie łąki (bo o nie chodziło) zakończył się rok później, zawarciem porozumienia pomiędzy gminami.

 

Jeżeli chcecie więcej dowiedzieć się o tym regionie, polecam portal

region-sorenberg

 

 

Mam nadzieję, że letnia przejażdżka sankami oraz widoki ze szczytu Brienz Rothorn udowadniają, że Szwajcarię warto odwiedzić nie tylko zimą.

 

 


Zdjęcia, które zdobią wpis zrobiła Moja Siostra, podczas tegorocznego pobytu w Szwajcarii. Dzięki wielkie.

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Lipiec. Co się u nas działo.

podsumowanie miesiąca

Sierpień. Co się u nas działo.

podsumowanie miesiąca