Top

Pierwszy tydzień maja spędziłam z Mężem w Argentynie. Zanim w Urugwaju zgubiłam telefon, zdążyłam na Facebooku pokazać trochę zdjęć. Niestety większość z nich bezpowrotnie przepadła ponieważ nie zdążyły zapisać się w chmurze. Na szczęście uzbrojeni byliśmy także w aparaty fotograficzne, więc dzisiaj (zgodnie ze środową obietnicą) mogę Wam pokazać tęczę. Tęczę brazylijską, a nawet brazylijsko-argentyńską, którą podziwialiśmy nad Wodospadami Iguazu.

 

Wodospady Iguacu Brazylia

 

 

Wodospad Iguazu

 

Wodospad leżący na granicy argentyńsko-brazylijskiej na rzece Iguazu. Wodospady Iguazu to aż 275 progów skalnych, których wysokość w wielu miejscach przekracza 70 metrów.

 

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0002

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0001

 

Najwyższa z kaskad – Diabelska Gardziel, jest wyższa od wodospadu Niagara. Potęgę i rozmiar wodospadów Iguazu w fajny sposób zobrazowała Eleonore Roosevelt mówiąc: „W ich obliczu nasza Niagara to strumień wody z kuchennego kranu”. Niagary nie widziałam, ale dlaczego mam nie wierzyć słowom żony amerykańskiego prezydenta.

 

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 022

 

Diabelska Gardziel (Garganta del Diablo) przebiega centralnie przez granicę argentyńsko-brazylijską. Aby zobaczyć ją z bliska musieliśmy wjechać do Brazylii. Wąskim pomostem ciągnącym się na długości 80 metrów można podejść naprawdę bardzo blisko Gardzieli.

 

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 023

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0004

 

W tym miejscu woda spada z wysokości 82 metrów. Krople wody wypełniające powietrze całkowicie nas przemoczyły, ale warto podejść na sam koniec kładki.

 

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0008

Brazylia_wodospady Iguazu strona brazylijska

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0007

 

Tam zdjęcia, a nawet filmik zrobiłam zgubionym telefonem, więc niestety ich nie mam. A szkoda, bo poza widokiem imponujący jest szum, a wręcz hałas wody. To prawda, że słychać go na odległość kilkudziesięciu kilometrów. Spaliśmy w hotelu po stronie argentyńskiej i nawet przy zamkniętych oknach, docierał do nas szum wodospadu. A z balkonu było widać wielką chmurę wody unoszącą się nad Gardzielą.

 

Argentyna-wodospady Iguazu strona argentyńska-hotel

 

Diabelską Gardziel można także podziwiać z podestu, na który wjeżdża się windą. Z tego miejsca rozciąga się panorama na rzekę Igazu. Na wyciągnięcie dłoni mamy najwyższy uskok Wodospadu Iguazu oraz panoramę na oba parki – argentyński (Park Narodowy Iguazu¹) i brazylijski (Park Narodowy Iguacu²).

 

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0024

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0006

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0012

 

Po tronie brazylijskiej znajduje się zaledwie 20% kaskad tworzących Wodospady Iguacu, ale to z tej strony najlepiej widać ich mnogość i rozpiętość terenu jaką zajmują.

 

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0011

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska_

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 0005

Brazylia wodospady Iguazu strona brazylijska 021

 

Aby obejrzeć Wodospady Iguazu z Buenos Aires przylecieliśmy do Puerto Iguazu. Spaliśmy na terenie Parku Narodowego. Do hotelu przyjechaliśmy późnym wieczorem, a wyjeżdżaliśmy następnego dnia ok. godz. 16-17. Nie mieliśmy dużo czasu na podziwianie wodospadów, mimo to udało nam się zobaczyć obie strony. 🙂

 

wodospady Iguazu- przejaz z Argentyny do Brazylii

 

Od rana taksówką pojechaliśmy na stronę brazylijską do Parku Narodowego Iguacu. Ponieważ mogliśmy tam zostać 1,5 godziny nie zwiedzaliśmy wszystkich jego atrakcji. Musieliśmy skupić się na samych wodospadach. Wysiedliśmy z autobusu na Parada Trilha das Cataratas (13). A do Estacao Centro de Visitantes (1) (gdzie czekała na nas taksówka) wróciliśmy z Estacao Espaco Porto Canoas (20). Jeżeli ktoś ma więcej czasu z pewnością nie powinien odpuszczać min. rezerwatu ptaków, który znajduje się na terenie parku.

 

źródło: https://cataratasdoiguacu.com.br

 

 

Po powrocie do hotelu i szybkim lunchu poszliśmy na spacer szlakiem argentyńskiej części wodospadu. To zupełnie inne doznania i aby mieć pełen obraz warto zobaczyć obie strony. Dużo większa część, bo aż 80% obszaru Wodospadu Iguazu znajduje się na terytorium Argentyny, ale tą pokażę przy innej okazji. A to tylko przedsmak… tam też była tęcza.

 

Argentyna_wodospady Iguazu strona argentyńska

 

 


¹ w pobliżu miasteczka Puerto Iguazu

² w pobliżu miasta Foz do Iguacu

Subscribe
Powiadom o
guest

11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sosnowa 11
7 lat temu

Piękne widoki, wspaniała wycieczka!

Adrian Bysiak
7 lat temu

Przepięknie. Chyba muszę pogadać z Twoim mężem, może zabierze mnie na wycieczkę, ewidentnie jest ekspertem 😉

Mama Globtroterka
7 lat temu

Ale czad 😀

Alexandra
7 lat temu

Magiczne miejsce. Chodź tylko ze zdjęcia – poruszyło mnie. Oprócz tego zainspirowało do stworzenia listy miejsc, które chciałabym odwiedzić. Jako pierwszą pozycję zapisałam (nie trzeba zgadywać) Wodospad Iguazu. Piękne miejsce!

Iza
Iza
7 lat temu
Reply to  Alexandra

Myślę, że taka lista to dobry punkt wyjściowy, później już tylko skreślać kolejne pozycje – czego z całego serca życzę. 😀

Nina Peplińska
7 lat temu

Marzę o tym, by oglądać kiedyś z możliwie bliska takie widoki- a przejść się po tych mostkach przy samych wodospadach? Spełnienie marzeń! 🙂

Iza
Iza
7 lat temu

W takim razie spełnienia marzeń – wszelakich! 😀

Nina Peplińska
7 lat temu
Reply to  Iza

Dziękuję i Tobie życzę tak samo! 🙂

LIFESTYLERKA
7 lat temu

Niesamowite widoki! Ale szczęściarze z Was, że mieliście okazję być na takiej wycieczce. Efekt tęczy rewelacyjny:).

Joanna Julia Sokołowska

Ale we mnie wspomnień rozbudziłaś. No i trochę poczucia winy, że nie opisałam jeszcze Bra i Argentyny 😛
Buziaki 🙂

Iza
Iza
7 lat temu

Asia, wiesz jakie ja mam zaległości… ech :/ może z czasem nadrobimy 😉

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

11
0
Would love your thoughts, please comment.x

Syzyfowe prace

NOTATNIK