Top

Głównym bohaterem dzisiejszej (no może odrobinę starszej) sesji kuchennej jest montaż płyty ceramicznej, a dokładniej wybór jego rodzaju. Uzupełniony o kilka drobnych kuchennych doświadczeń oraz dowód na to, że w kuchni się gotuje.

 

Ten post może być zaskoczeniem, ale myślałam o nim już przy okazji sesji czajnikowej. Jednak dopiero wpis Basi zmotywował mnie ostatecznie. Basia zrobiła podsumowanie dobrych i mniej trafionych rozwiązań w swojej kuchni1.  Zmotywował mnie on na tyle, aby wpis powstał, ale przyznaję, że wykorzystuję zdjęcia sprzed 7 lat.

 

montaż płyty ceramicznej wpuszczana płyta grzecza 4

 

Tematowi to nic nie ujmuje. Nie o wystrój wnętrza bowiem chodzi, trochę już innego, a o zastosowane rozwiązania. Rozwiązania, które uwielbiam i polecam każdemu, kto może je u siebie zastosować. I nie dajcie sobie wmawiać, że się nie da. Bo ja od ponad 7 lat wiem, że się da.

 

Mam to szczęście, że wszystkie dotychczasowe kuchnie bardzo lubiłam, chociaż każda była w innych charakterze. Pierwszą kuchnię (liczę od czasu zamążpójścia i wyjścia z domu rodziców) Mój Mąż „robił” jak jeszcze mnie nie znał. Druga kuchnia była już tutaj w Szwajcarii, ale w wynajmowanym mieszkaniu. Trzecią, obecną kuchnię projektowałam już sama, w konsultacji z Mężem i firmą wykonawczą. Bagatela – 8 lat temu.

 

montaż płyty ceramicznej wpuszczana płyta grzecza 005

 

To co przede wszystkim chciałam polecić to sposób montażu płyty grzewczej w kuchni. Polega on na jej całkowitym wpuszczeniu w blat. Dzięki temu powierzchnia płyty zrównana jest z powierzchnią blatu. To rozwiązanie jest idealne pod względem utrzymania czystości. Bajka.

 

 

Moja pierwsza płyta miała metalowe obramowanie w kształcie ramki. Później pojawiły się płyty nakładane, w różny sposób szlifowane. Dzisiaj można spotkać min. kombinacje szlifów i obramowań. Wyglądają one naprawdę bardzo elegancko i estetycznie. Mimo wszystko ja już bym się nie zamieniła – wybieram płytę ceramiczną wpuszczaną w blat.

 

montaż płyty ceramicznej wpuszczana płyta grzecza 3

 

Oczywiście nie wszyscy w domach mają płyty elektryczne. Nie każdy model płyty ceramicznej dostępny jest w wersji wpuszczanej. Mimo wszystko gdybym jeszcze kiedyś miała możliwość projektowania kuchni, poszukiwania zaczęła bym od modeli montowanych w blacie, nie na blacie.

 

Przy tej okazji zachwalę również blaty granitowe. Bezproblemowe i bezstresowe ich wykorzystywanie jest nieocenione. Jeśli można – warto zainwestować w jak najlepszy blat, bo to przede wszystkim na nim toczy się kuchenne boje.

 

 

Kolejna rzecz dotyczy wyspy w kuchni. Bez względu na to , czy w wyspie ma być zamontowana płyta grzewcza czy jej nie będzie – warto umieścić w niej gniazdka elektryczne. Tych w kuchni nigdy zbyt dużo. Ja mam zamontowany również reling na ściereczki kuchenne, co też sobie chwalę.

 

montaż płyty ceramicznej wpuszczana płyta grzecza 6

 

Ostatnia moja uwaga dotyczy okapu kuchennego. Poza walorami estetycznymi i mocą, zwróćcie uwagę na jego głośność! Jest to ważne nie tylko w przypadku otwartej kuchni, ale każdej w której spędza się sporo czasu, gotuje

 

sałata z kurczakiem i oliwkami

 

i jeszcze chce się w tym czasie z kimś porozmawiać.

 

Mam nadzieję, że post może być przydatny dla osób, które planują swoje kuchnie. Drobne uwagi, ale warte rozpatrzenia. Jestem ciekawa Waszych kuchennych rozwiązań, które warto zastosować. Możecie bez ograniczeń zostawiać je w komentarzach.

 


Zdjęcia są moją własnością, ale pobrałam je z internetu. Były kiedyś publikowane na jednym z portali wnętrzarskich. Jak odnajdę na dysku oryginały, wymienię na lepsze lub w przypływie weny zrobię aktualną sesję kuchenną.

 

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

 


1 Basia chyba usunęła wpis, bo nie znalazłam go już u Niej na blogu.

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie