Top
Kyoto_montage

W przewodnikch Kioto porównywane jest do Krakowa a nawet Aten! Osobiście uważam, że jest to ocena lekko przesadzona.

Kioto jest dawną cesarską stolicą. Ze względu na swój arystokratyczny rodowód i historię, Amerykanie nie zbombardowali miasta podczas II wojny światowej. Jest więc to obszar, gdzie można podziwiać naprawdę wiele, prawdziwie historycznych miejsc. Jednak zabytki te, są tak daleko od siebie usytuowane i „poupychane” w wątpliwej urody mieście, iż dodając do tego trudności w komunikacji a przede wszystkim – znikome oznaczenia kierunków ułatwiających ich lokalizację, zwiedzanie Kioto (moim zdaniem) jest szalenie mało przyjazne.

Z drugiej jednak strony, jest tam tyle perełek, że nie można zrezygnować z odwiedzin tego miasta. Właściwie o tym ile czasu powinniśmy poświęcić dawnej stolicy Japonii, decydują przede wszystkim: sposób poruszania się po mieście oraz zaangażowanie w zwiedzanie rozległych ogrodów. Zakładając, że skorzystamy z transportu publicznego a na przyległe ogrody raczej „zerkniemy”, niż dogłębnie zbadamy ich zakamarki – dwa dni na Kioto to moim zdaniem minimum.

 

Co zobaczyć w Kioto

lista miejsc, które warto zobaczyć w Kioto:

 

  • Fushimi Inari Taisha – Świątynia Lisa. Charakterystyczne dla tego miejsca są tunele prowadzące do świątyni, ustawione z setek bram torii. (na zwiedzenie potrzeba dużo czasu)
fushimi-inari-taisha-470x357
  • Sanjusangen-do – Pawilon, którego główną atrakcją jest figura tysiącrękiej Kannon i jej 1001 wcieleń. (stosunkowo mało czasu, chyba że ktoś zamierza obejrzeć bardzo dokładnie, każdą postać bogini lub ogród)
sanjusangen-do-470x365
  • Kinkaku-ji – Złoty Pawilon, dosłownie! budowla składająca się z trzech kondygnacji, imitujących kolejno: styl pałacowy, samurajski dom i świątynię zen – pokryta prawdziwym złotem!  malowniczo usytuowana w kompleksie parkowym, nad stawem (stosunkowo mało czasu)
kinkaku-ji-470x357
  • Kiyomizu-dera – świątynia zbudowana w 788 roku, jest starsza niż Kioto i została poświęcona bogini Kannon o 11 twarzach (główny pawilon), znajduje się tam również świątynia szinto (bóstwa miłości i dobrego małżeństwa), Otowa-no-taki, wodospad, którego woda ma  podobno właściwości lecznicze. Z tarasu widok na Kioto. (dużo czasu)
kiyomizu-dera-470x319
  • Gion – słynna dzielnica gejsz  oraz Higashiyama – wąskie uliczki pełne sklepików i stoisk z przekąskami (stosunkowo dużo czasu)
gion-470x319
  • Zamek Nijo-jo – zamek szogunów ze „słowiczymi” (skrzypiącymi) podłogami, piękne wnętrza i ogród spacerowy w stylu rezydencyjnym (dużo czasu)
zamek-nijo-jo-470x318
  • Ryoan-ji – Świątynia Spokojnego Smoka, chyba najbardziej znany na świecie – ogród zen (dużo czasu)
ryoan-ji-470x357
oraz wiele innych miejsc, naprawdę jest tego więcej.

 

Podobno w Kioto znajduje się aż 1600 świątyń buddyjskich, 400 szinto, ale również dwie cesarskie wille, pałac cesarski, zamek, kilkadziesiąt muzeów a do tego ogromna liczba sklepów oraz punktów pamiątkarsko-rzemieślniczych.

Jeżeli chodzi o czas jaki potrzebny jest na obejrzenie poszczególnych miejsc, jest to oczywiście bardzo indywidualna kwestia. Określenie „dużo czasu” przypisałam tym miejscom, które składają się również z parków. Pominięcie ogrodów bardzo skraca czas zwiedzania, ale oczywiście pomniejsza walory estetyczne i poznawcze.

Wstęp do wszystkich tych miejsc (poza spacerem dzielnicami) jest płatny, zwiedzanie zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 17.00, ale zawsze warto sprawdzić, czy danego dnia nie wypada np. jakieś święto. Na wejście do Pałacu Cesarskiego – Gosho trzeba mieć wydane specjalne pozwolenie.

 

Zapraszam na kolejny spacer po Kioto.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

 

 


Inne wpisy o Japonii znajdziecie tutaj – zapraszam.

dokumenty-150x150
Horror przed odlotem.
lot3-150x150
Jednak tu jestem!
Gion-150x150
Kioto – świątynie, gejsze i markety.
atrakcje-w-Kioto-150x150
Kioto – co trzeba zobaczyć?
bogini-kannon-kioto-150x150
Bogini Kannon w Kioto i drapacze chmur w Tokio.
Tsukiji-150x150
Zapach świeżej ryby i dżentelmeni na meczu.
jokohama-150x150
Jokohama i Chukagai.
powrót150x150
Japonia – było… minęło…

 

 

Ujęcia z tej oraz innych podróży możesz śledzić na INSTAGRAMie

[wdi_feed id=”5″]