Top

Targ rybny w Tokio-Tsukiji

Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od zapachu świeżej ryby – odwiedziliśmy targ rybny Tsukiji (jeden z największych na świecie). Podobno należy się tam zjawić jak najwcześniej – nieprawda, przed godziną dziewiątą wstęp na halę targową jest dla turystów zabroniony (pilnowany przez strażników), wszystko po to aby nie przeszkadzać ludziom w pracy – co jest zrozumiałe i należy uszanować.

 

Przejścia między stanowiskami są bardzo wąskie, mokre i śliskie a do tego sprzedawcy naprawdę uwijają się jak w ukropie – trzeba mieć oczy dookoła głowy. Nieprzemakalne buty, to również dobry pomysł – jeżeli ktoś nie ma ochoty brodzić w wodzie, do tego nie zawsze krystalicznie czystej.

 

Około godziny dziewiątej giełda zaczyna się zamykać i dopiero wtedy zostaniemy wpuszczeni na właściwy teren hali i dane nam będzie obejrzeć różności wystawione przez handlowców. Naprawdę jest tego sporo.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

 

W zależności od efektu jaki wywoła spacer, na przyległym bazarze można później zjeść sushi lub coś bardziej przetworzonego (czytaj – niesurowego).

 

Tsukiji14-1024x691

 

 

Ginza

Po opuszczeniu targu, odwiedziliśmy pobliską buddyjską świątynię -Tsukiji Honganji (Nishi Hongan-ji) aby później spokojnie przejść się ulicami Ginzy.

 

Jest to dzielnica domów towarowych i sklepów najdroższych marek. To tutaj można zwiedzić np. Sony Building, ale również Kabuki-za (Teatr Kabuki, w którym dwa razy dzienne wystawiane są tradycyjne spektakle, bilety można kupić w automacie).

 

Co kto lubi – dla mnie spacer Harumi Dori nie był specjalnie fascynujący a widok szyldów nawet najdroższych marek, jakoś nic we mnie nie poruszył.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

 

 

Asakusa

Z Ginzy pojechaliśmy do dzielnicy Asakusa, korzystając z linii Ginza, otwartej w 1927 r. – była to pierwsza linia tokijskiego metra. Na stacji można zobaczyć zdjęcia z różnych okresów jej istnienia. W pobliżu przepływa wpadająca do Zatoki Tokijskiej – Sumida-gawa.

 

Główną atrakcją tego dystryktu jest buddyjska świątynia Senso-ji (inaczej zwana Asakusa Kannon). Prowadzi do niej promenada otoczona sklepikami – Nakamise-dori (dosłownie „ulica między sklepami”), kolejne boczne uliczki również są pełne sklepów oraz restauracji.

 

Dla mnie było tam zbyt jarmarcznie i sztucznie, może za dużo oczekiwałam po ponoć najstarszej buddyjskiej świątyni w regionie. Jeżeli tylko ktoś ma ochotę, dzielnicę można obejrzeć jadąc rikszą – 10 minutowa przejażdżka kosztuje (maj 2013 r.) 2000 jenów.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

 

 

Stadion Saitama 2002

Pod wieczór wyruszyliśmy na Stadion Saitama 2002, aby obejrzeć mecz Urawa Red Diamonds z Vegalta Sendai (1:1). O samym poziomie meczu powinien się wypowiedzieć Mój Mąż, ale ja kobiecym okiem patrząc, mogę powiedzieć z pewnością jedno – kultura!

 

Takiego porządku, samodyscypliny i wzajemnego szacunku ludzi wobec siebie, chyba nigdzie nie widziałam. Na mecz i po meczu, ramię w ramię podążali zapaleni kibice w klubowych barwach, panowie w garniturach z teczkami w dłoniach, panie z małymi dziećmi i pary w każdym wieku.

 

Sprawdziłam, było ponad 24 tysiące widzów – widok był niesamowity, a wszystko z udziałem garstki ludzi, którzy bardziej pilnowali płynności ruchu niż porządku. Policji nigdzie nie widziałam – nie wiem, czy jeszcze gdzie indziej jest coś takiego możliwe.

 

 

 


Wpis powstał w maju 2013, w październiku 2018 roku targ rybny Tsukiji został zamknięty i przeniesiony na Toyosu. Zewnętrzny Rynek Tsukiji (Tsukiji Jōgai Shijō) pozostawiono.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie