Top

Bilety kupione, ciepłe bluzy założone, możemy oglądać jedną z piękniejszych i największą turystyczną jaskinię w Europie. Schodzimy pod ziemię. Czas na stalaktyty, stalagmity i stalagnaty w Jaskini Postojna.

 

 

Jaskinia Postojna to 24 kilometry podziemnych korytarzy. Turyści odwiedzają ją od 1819 roku. W 1872 roku otwarto tu pierwszą na świecie podziemną kolejkę. Od 1884 roku jej wnętrze oświetlają lampy elektryczne. A w 1899 roku w Jaskini Postojna został otwarty pierwszy na świecie podziemny urząd pocztowy. Jaskinia od początku jej odkrycia budziła sensację i od samego początku dbano, aby była miejscem atrakcyjnym dla zwiedzających.

 

Jaskinia jest ogromna, ale zwiedza się tylko niewielką jej część. Trasa udostępniana turystom ma trochę ponad 5 km długości, z czego 3,7 km pokonuje się kolejką elektryczną. Zwiedzanie jest grupowe, z przewodnikiem. W jaskini utrzymuje się temperatura około 10°C. Ciepła bluza i wygodne buty bardzo się przydają.

 

Jaskinia Postojna jest jak królestwo ukryte pod ziemią. Z górami, rzekami i przestronnymi salami, a wszystko zdobią niesamowite formacje skalne. Podczas zwiedzania podziwia się m.in.: Stary Korytarz, Salę Balową ozdobioną żyrandolami ze szkła z Murano, Wielką Kopułę, Wielką Górę, Rozstaje, pięciometrowy stalagmit o nazwie Brylant, podziemną rzekę Pivkę. Zwiedzanie trwa około 1,5 godziny.

 

 

 

 


 

Smoki w Jaskini Postojna

Miejscom takim jak Jaskinia Postojna zawsze towarzyszą jakieś legendy. A kto najczęściej zamieszkuje jamy, pieczary i jaskinie? Smoki!

 

Tym razem legenda jest prawdziwa. 🙂 Pogrążone w ciemnościach podziemne rzeki i jeziora Jaskini Postojna zamieszkują małe smoki. Białe płazy bez oczu, o długość ciała 25–30 cm, z czterema kończynami zakończonymi palcami to odmieniec jaskiniowy, nazywany też „ludzką rybą”. Wyglądem naprawdę przypominają malutkie smoki. Gatunek żyje w niewielu miejscach na Ziemi, a głównym obszarem jego występowania jest właśnie Jaskinia Postojna. O tym niezwykłym stworzeniu pisał nawet Karol Darwin.

 

 

Na czym polega niezwykłość odmieńca jaskiniowego? Żyjąc w ekstremalnie trudnych warunkach, ciemność, długie okresy braku pożywienia, te drapieżniki potrafią przeżyć 100 lat, a bez pożywienia wytrzymują nawet 12 lat! Odmieńce jaskiniowe oglądaliśmy w akwarium wystawowym w Jaskini Postojna.

 

 

Zwiedzanie jaskini było fają przygodą. Widzieliśmy już kilka tego typu miejsc i faktycznie Jaskinia Postojna należy do największych i najładniejszych jaskiń udostępnionych do zwiedzania.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Zamek Predjama

PODRÓŻE