Top

Podróż przez Stany Zjednoczone

dzień 7

 

205 km z Cody i 3500 km od momentu wyruszenia w trasę, wreszcie docieramy do pierwszego z dwóch najważniejszych celów naszej podróży – Park Yellowstone! Chociaż część trasy prowadziła przez stan Montana, to park będziemy zwiedzać po stronie stanu Wyoming.

 

trasa do Parku Yellowstone

 

Droga z Cody do północno-wschodniej bramy Parku Yellowstone przypominała miejscami jazdę przez Przełęcz Świętego Gotarda. Trasa widokowa The Chief Joseph Scenic Byway (WY-296 zwana też Sunlight Basin Road) biegnie przez Las Narodowy Shoshone, góry Absaroka do doliny Clarks Fork. Widoki zapierają dech! To była przystawka. Główne danie dzisiejszego dnia to

 

 

Park Yellowstone

Yellowstone znajduje się na terytorium trzech stanów: Wyoming, Montana i Idaho. Utworzony został w 1872 r. To podobno najstarszy park narodowym na świecie.

 

Takiej ilości bizonów nie widziałam nawet na filmach. Te wielkie zwierzęta czują się na terenie parku na tyle beztrosko, że potrafią przebiegać drogę. Dobrze, że zazwyczaj są na tyle powolne, że odpowiednio wcześnie widać, że się zbliżają. Zazwyczaj, bo widzieliśmy bizona, który ni stąd ni zowąd zapragnął wtargnąć na drogę.

 

Widzieliśmy też sarny, kozy, owce i niedźwiedzia. A wszystko w przepięknych okolicznościach przyrody. To naprawdę niesamowite miejsce.🤩🤩🤩

 

co warto zobaczyć w Parku Yellowstone

 

 

 

Park Yellowstone

Mammoth Hot Springs

Poza łowieniem zwierzyny aparatem, największą atrakcją dzisiejszego dnia było wzgórze z kompleksem gorących źródeł – Mammoth Hot Springs.

 

Mammoth Hot Springs w Parku Yellowstone

 

Struktura wzgórza powstawała przez tysiące lat i ciągle ulega przemianom. Gorące, źródlane wody wypłukują ze skał minerały (głównie węglan wapnia), które schładzając się na powierzchni, tworzą białe, białobrązowe i białorude nacieki, skorupy i tarasy.

 

Mammoth Hot Springs w Parku Yellowstone

 

Barwy tarasów ulegają zmianie w różnych porach roku w zależności od intensywności wypływania wody, a także od rodzaju glonów i sinic znajdujących się w wodzie (mądrzę się za Wykipedią). W internecie widziałam bardziej kolorowe oblicze Mammoth Hot Springs, ale i tak uważam, że warto było się tam zatrzymać.🤩

 

Mammoth Hot Springs co warto zobaczyć w Parku Yellowstone

 

Samochód parkowaliśmy w Fort Yellowstone i do kompleksu doszliśmy pieszo, ale widziałam auta na szczycie wzgórza, więc jak ktoś nie ma ochoty na spacer i drobną wspinaczkę, to nie trzeba zdzierać podeszw. Nam sprawiło to frajdę.

 

Mammoth Hot Springs co trzeba zobaczyć w Parku Yellowstone

 

W Yellowstone, nie tylko przy Mammoth Hot Springs zrobiłam tyle zdjęć, że chyba żadna strona by ich nie udźwignęła. Nie wiem, czy mój blog da radę, ale muszę zapisać tu, chociaż trochę tych kadrów. Park Yellowstone kipi życiem, za to kompleks Mammoth Hot Springs ma bardziej księżycowy klimat. Jak skrawek obcej planety lub scenografia do filmu science-fiction.

 

atrakcje Parku Yellowstone to trzeba zobaczyć Mammoth Hot Springs

 

 

Dzisiaj śpimy w stanie Montana, w miejscowości Bozeman, około 140 km od Mammoth Hot Spring (Yellowstone National Park, Wyoming).

widoki w drodze do Bozeman w stanie Montana

w drodze do Bozeman w stanie Montana

 

Jutro wracamy do Parku Yellowstone, aby zobaczyć gejzery!

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Cody

PODRÓŻE