Top

Medziugorie

Medziugorie to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymek w Europie. W czerwcu 1981 roku Matka Boska objawiła się tam szóstce dzieci. Dorośli już ludzie twierdzą, że nadal regularnie mają objawienia.

 

Podobno papież Jan Paweł II wypowiadał się o objawieniach pozytywnie, a papież Franciszek zezwolił na pielgrzymki do Medziugorie, co oznacza przyzwolenie na organizowanie pielgrzymek przez i z udziałem osób duchownych.

 

Mimo wszystko objawienia budzą szereg wątpliwości i oficjalnie nie są przez Kościół uznane, chociaż nie ma też kategorycznego zaprzeczenia ich prawdziwości. Są nawet tacy, którzy uważają, że za wszystkim stoją złe siły, co nie przeszkadza innym pielgrzymować do bośniackiego sanktuarium.

 

 

My odwiedziliśmy Medziugorie przy okazji wycieczki do Mostaru i muszę powiedzieć, że sanktuarium nie wywarło na mnie większego wrażenia.

Mostar

 

 

Mostar

Mostar, a w nim kamienny most na rzece Neretwa, to jedna z największych atrakcji Bośni i Hercegowiny. Tłumy turystów jakie tam zastaliśmy dobitnie to potwierdzały.

 

Most, który dzisiaj oglądamy to budowla, która powstała w latach 1994-2004. Oryginalny most, zbudowany w XVI wieku za czasów osmańskich, został zburzony przez Chorwatów podczas wojny bośniackiej w 1993 roku. 150 metrów od Starego Mostu znajduje się drugi bliźniaczy, ale mniejszy most nad rzeką Radobolją, to Krzywy Most. Oba mosty oraz całe Stare Miasto Mostaru są wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

 

 

Po przejściu Starego Mostu wchodzimy na Kujundżiluk, Stary Bazar. Za czasów tureckich swoje warsztaty mieli tutaj kowale i złotnicy. Dzisiaj to tętniące życiem serce starego Mostaru. Kamieniste alejki pełne są straganów, a przyległe do nich kamienice kryją restauracje, kawiarnie oraz punkty rzemieślnicze i sklepy z pamiątkami.

 

Przy ul. Mala Tepa stoi Meczet Koski Mehmed-Pašina. Budowla pochodząca z XVII wieku także ucierpiała w czasie wojny domowej, ale w jego odrestaurowanym wnętrzu udało się zachować oryginalne elementy wystroju i dekoracje z czasów tureckich. Meczet można zwiedzać, a na minaret wejść. To z jego szczytu robiłam zdjęcia z rzeką Neretwa i mostem.

 

 

 

Mostar to nieformalna stolica Hercegowiny. Stare Miasto jest maleńkie, ale ma bardzo fajny klimat. Podobnie jak w Dubrowniku, czekają na nas wyślizgane kamienne stopnie i ulice oraz tłumy turystów, ale warto się tam zatrzymać.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Split

Chorwacja