Zawalcz o lepsze świąteczne zdjęcia.

Do tegorocznych świąt jestem bojowo nastawiona… Właściwie to nie do świąt, tylko do świątecznych ujęć. Postanowiłam bowiem podjąć walkę o fajne świąteczne zdjęcia.

Nie mam dużego pojęcia o fotografii. Teorię, przynajmniej tą podstawową mam opanowaną, ale to praktyka czyni mistrza, a z tą u mnie marnie. Zdjęcia trzeba przede wszystkim robić. Dlatego jestem bojowo nastawiona i obiecuję sobie, że nie będę wypuszczała aparatu z rąk… prawie nie będę.

Chcąc ułatwić sobie zadanie, zaczęłam szukać wskazówek jakimi należy się kierować, aby postarać się o dobre ujęcia. Oto spis tych najczęściej spotykanych, może Wam też przyda się taka ściąga.

 

Podstawowa zasada dobrych zdjęć

 

Jeśli głównym tematem zdjęcia jest światło (lampki na choince, świece, dekoracje świąteczne na ulicach) nie używaj lampy błyskowej.

pomysł na świąteczne zdjęcia_01

 

Ta zasada skutkuje dwoma kolejnymi:
użyj dłuższego czasu naświetlania, a co za tym idzie
użyj statywu lub innej podpory dla aparatu.

Zajrzyj do wpisu o tym, jaki wpływ na zdjęcie ma parametr czas.

 

Jak robić ładne świąteczne portrety?

Do uzyskania miękkich portretów wykorzystuj światło zastane. Nawet za cenę odrobinę mniej ostrego zdjęcia. Takie ujęcia są bardziej nastrojowe.

pomysł na świąteczne zdjęcia_03

• ustaw wysokie ISO
• ustaw dłuższy czas naświetlania (dłuższy czas otwarcia migawki)
Poszukaj takiej kombinacji tych parametrów, która zapewni Ci zdjęcia w akceptowalnej dla Ciebie jakości.

Oczywiście to nie zawsze wystarczy, aby zdjęcie nie wyszło poruszone – czasami musisz użyć lampy. Jeśli masz taką możliwość,
skieruj światło lampy tak, aby nie padało centralnie na obiekt
zmniejsz siłę błysku (możesz to zrobić odpowiednim przyciskiem, opcją w menu aparatu, a jeśli tego nie ma – możesz np. przesłonić lampę chusteczką higieniczną).

 

Jak ładnie rozmyć na zdjęciu tło?

Efekt pięknie rozmytego tła lub np. nastrojowy bokeh.

pomysł na świąteczne zdjęcia_02

• ustaw obiekt jak najdalej od tła (np. oświetlona choinka)
podejdź jak najbliżej obiektu
• ustaw ostrość tylko na obiekt

Jeżeli możesz:
• wybierz program priorytet przysłony (A lub Av) i jak najniższą wartość przysłony
• innym ratunkiem może być tryb makro w aparacie.

 

Programy tematyczne w aparacie

Jeżeli nie chcecie, nie możecie, boicie się użyć bardziej zaawansowanych opcji w aparacie – pamiętajcie o programach tematycznych! Wydaje się to może oczywiste, po to przecież te programy mamy. Sama jednak wiem, że bardzo często cykamy wszystko na jednym ustawieniu. Zapominamy, nie chcemy stracić momentu. Nie wiemy, że odpowiedni program w naszym aparacie jest.

 

 Eksperymentuj

Namawiam dzisiaj siebie i Ciebie – przejrzyj instrukcję aparatu lub przynajmniej menu w samym aparacie. Kiedy tylko możesz baw się ustawieniami aparatu, nawet jeżeli chodzi tylko o ustawienie odpowiedniego automatycznego trybu tematycznego.

I cykaj, cykaj, cykaj…

 

Poprzedni wpis
Następny wpis