Top

Nigdy nie robiłam takiego podsumowania, ale też nigdy wcześniej nie obejrzałam tak dużo seriali jak w roku 2019. To zasługa/wina problemów ze snem i efekt nieprzespanych nocy. O godzinie 1 w nocy nie daję rady skoncentrować się na czytaniu, ale serialowy maraton jest mniej wymagający i równie dobrze zajmuje głowę i czas.

 

Polskie seriale, które obejrzałam w 2019 roku

 

Serial kryminalno-sensacyjny . Pierwszy sezon zaczęliśmy oglądać, gdy mieszkaliśmy w Szwajcarii, ale nie dotrwaliśmy do połowy. Bardziej z powodu godzin nadawania niż fabuły. Teraz obejrzałam oba sezony i chociaż fabuła drugiego była dla mnie trochę przerysowana to ogólnie serial oceniam bardzo dobrze.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial prawniczy. Nie czytałam książek Remigiusza Mroza i postać prawniczki Joanny Chyłki była mi zupełnie nieznana. Pierwszy sezon serialu mnie wciągnął, za to drugi był olbrzymim, naprawdę olbrzymim rozczarowaniem. Nie wiem co zrobię, gdy/jeżeli pojawi się sezon trzeci.
Już w Nietykalnych polubiłam Filipa Pławiaka, więc gdybym miała skusić się na kolejny sezon, to tylko po to, aby sprawdzić jak on sobie poradzi.sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️
Serial medyczno-kryminalny. Lubię Maję Ostaszewską, ale to dla Adama Woronowicza wytrwałam do końca. Pierwszy i drugi sezon naprawdę lubiłam. Trzeci sezon oglądałam trochę na siłę, z obowiązku. Czwarty był ok. Generalnie żałuję, że serial stał się bardziej kryminalny niż medyczny, bo chociaż lubię oba gatunki, to nie przepadam za ich łączeniem.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️⭐️⭐️⭐️
sezon3: ⭐️⭐️
sezon4: ⭐️⭐️⭐️

Serial medyczny. Lubię takie, więc właściwie łykam co znajdę. Ten nie należy do moich ulubionych, ale podoba mi się jak pokazuje problemy i warunki polskiego szpitala, w opozycji do cukierkowej Leśnej Góry z „Na dobre i na złe” – chociaż wolę fabułę tej drugiej produkcji.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalny. Myślę, że gdyby serial zrobiono w Stanach to by był hit. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do polskich produkcji w takim klimacie. Ja czasami miałam dosyć rozchwianego emocjonalnie komisarza Adama Kruka, ale w sumie całość oceniam wysoko. Dla mnie dodatkowym atutem były sceny kręcone w Łodzi i okolicy (ale chyba tylko łodzianin zwróci na to uwagę).

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial szpiegowski. Podobał mi się na tyle, że bardzo żałuję, że powstał tylko jeden sezon. Pozytywnie zaskoczył mnie Grzegorz Damięcki. Rozczarowała Agnieszka Grochowska, nie była dla mnie w tej roli wiarygodna. Moją uwagę zwrócił Filip Pławiak, którego oglądałam pierwszy i jego postać najbardziej zapadła mi w pamięć.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalno-sensacyjny . Kiedyś oglądaliśmy Odwróconych, więc byłam ciekawa wznowienia tej produkcji. Niestety Artur Żmijewski pozostanie dla mnie księdzem Mateuszem, ale Roberta Więckiewicza w roli Blachy uwielbiam i jego córka, grana przez Elizę Rycembel też bardziej mnie do siebie przekonała.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalno-sensacyjny. Słyszałam o tym serialu dużo wcześniej, ale dopiero w tym roku obejrzałam oba sezony. Pierwszy sezon jest adaptacją norweskiego serialu „Układ”. Oglądałam też adaptację zrobioną przez Czechów. Skoro po historię sięgają różne kraje, to już tylko to jest zachętą, aby go obejrzeć. Druga seria powstała na podstawie oryginalnego polskiego scenariusza. Lubię Marcin Dorocińskiego i lubiłam granego przez niego Piotra Grodeckiego, chociaż drugi sezon oceniam trochę słabiej. Kolejny raz uległam Adamowi Woronowiczowi, chyba tylko on potrafi tak zagrać zły charakter, że i tak na końcu myślę „no facet nie jest aż taki zły”.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalny. Z 2012 roku, ale ja dopiero w tym roku trafiłam na ten tytuł. Od razu zaznaczę, że jeżeli w serialu występuje moje rodzinne miasto, Łódź, to z sentymentu mogę mieć bardziej przychylne spojrzenie. Do tego serialu początkowo nie byłam przekonana. Bogusław Linda zagrał w swoim stylu, niczego więcej bym się nie spodziewała. Za to Anna Grycewicz bardzo długo do mnie nie trafiała. Nie postać przez nią grana, tylko sama aktorka niestety „mi nie leżała”. Gdy obejrzałam ostatni odcinek, nawet było mi żal, że serial ma tylko jeden sezon.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalno-sensacyjny. Fabuła stanowczo zbyt przewidywalna. Serial oglądałam tylko dlatego, że w tamtym czasie nic innego nie znalazłam oraz z sympatii do aktorów: Magdaleny Boczarskiej, Bartłomieja Topy oraz Łukasza Simlata. Maria Kowalska mnie nie przekonała, za to Michalina Łabacz bardzo na tak.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️⭐️

Serial kryminalno-sensacyjny. Sezon pierwszy mnie wciągnął, chociaż dopiero przy drugim podejściu. Miałam duże oczekiwania co do kolejnego sezonu i niestety jak to bywa najczęściej – nie było już tak dobrze. Największym rozczarowaniem była Marianna Kowalewska, która w pierwszym sezonie bardzo mi się podobała. Nie wiem, czy chodzi o to, jak aktorka odegrała swoją rolę czy o to jak w drugim sezonie została rozpisana postać Ewy Maj. Rozmemłana i histeryczna Ewa zupełnie nie trafiła w mój gust. Niestety Jerzy Radziwiłowicz zaczyna mi się kojarzyć z jednym rodzajem miny i nienaturalnie usztywnioną postawą ciała – szkoda.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalny. To podzielony na 3 odcinki film o tym samym tytule. Ogromne rozczarowanie. Nie spodziewałam się polskiego odpowiednika Dana Browna, ale to przykład na to jak można zmarnować fajny pomysł na scenariusz. Makabrycznie przerysowane i sztuczne wręcz postaci. Chyba tylko z sentymentu najmniej bym się czepiała Bartłomieja Topy. Klimat i historia wypadły groteskowo anie mrocznie i intrygująco. Nawet zdjęcia Wrocławia (który uwielbiam) nie ratują serialu.

sezon1: ⭐️

Serial kryminalno-sensacyjny. Bardzo lubię ten serial. Sezon 3 nadal trwa i chociaż z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki, to raczej nie przebije on ulubionego przeze mnie sezonu 2. Chociaż Bieszczady ukazują tu swoje ciemne oblicze, to i tak w jakiś niezrozumiały sposób uwodzą. To mój ulubieniec roku 2019.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
sezon2: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalny. Produkcja polsko-czesko-ukraińska. Wiele obietnic: „60. kaskaderów z różnych krajów, ponad 200 pojazdów i 3 międzynarodowe ekipy liczące blisko 500 osób, aby produkcja była na międzynarodowym poziomie.” Aż tak bym się nie zachwycała, ale serial jest na przyzwoitym poziomie.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalno-sensacyjny. To by mogła być fajna historia. Podejrzewam, że książka by mnie wciągnęła. W filmowej wersji nie mogę się przekonać do przerysowanej dla mnie Sabiny Rybak. Nie chodzi o to, że nie wierzę, iż takie nastolatki istnieją, ale sposób pokazania lub może odegrania tej postać, zupełnie do mnie nie trafia. Szkoda, bo konstrukcja historii do mnie trafia.

sezon1: ⭐️⭐️⭐️

Serial kryminalny. Widziałam do tej pory jeden odcinek, ale serial zaczęłam oglądać w 2019, więc trafia listę. Lubię Michała Czarneckiego, chociaż trochę mnie wkurza prochowiec i pozowanie na polskiego Columbo. Obawiam się, że Agnieszka Grochowska znowu do mnie nie trafia, a Małgorzata Kożuchowska jeszcze mniej. Podobnie jak ich młodzieńcze wcielenia. Może serial się rozkręci. Przyczyn oczywistych nie wystawiam oceny.😎

 

Długa lista, ale może coś przeoczyłam? Chętnie poznam sprawdzone przez Was pozycje serialowe.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie