Top

Maj upłynął nam pod znakiem zakończenia szkoły. Tutaj końcówka roku szkolnego nie wiąże się z rozprężeniem i labą. Zajęcia prowadzone są normalnie, uczniowe piszą testy i zaliczenia, nadal zadawane są prace domowe.

 

Ponieważ oceny wystawiane są do ostatniego dnia szkoły, świadectwa przysyłane są do domu pocztą, mniej więcej tydzień po zakończeniu roku szkolnego. W High School ostatni tydzień, włączając w to ostatni piątek szkolnego tygodnia, to maraton najważniejszych egzaminów.

 

Nie ma zmiłuj. Chyba, że oceny zdobyte w semestrze są tak dobre, że przysługuje możliwość zwolnienia z egzaminów, tak było w przypadku Bartka. Ale bez względu na wyniki takie zwolnienie nie obejmuje przedmiotów podstawowych takich jak: angielski, matematyka i biologia (9 Grade).

 

Maj był także miesiącem imprez i wręczenia nagród. Igorek odebrał dyplom i medal za wybitne osiągnięcia w nauce (7 Grade). 10 miesięcy po przeprowadzce do USA nasi Synowie z wynikami outstanding otrzymali promocje do następnych klas (Grade). Duma to zbyt słabe słowo, aby oddać to co czujemy.❤️

 

Przyznaję, że pośród tych wszystkich emocji nie bardzo skupiałam się na majowej aurze, ale jednego jestem pewna – w stanie Georgia tegoroczny maj oznaczał lato!

 

 

Maj w Peachtree City

 

Widok naszego osiedla właściwie niczym się nie różni od kwietniowego. Może poza tym, że miesiąc maj był bardzo suchy i przy tak wysokich temperaturach trawniki zaczęły wysychać.?

 

 

 

Przyroda

Magnolia

 

Miesiąc maj zapamiętałam przede wszystkim jako miesiąc kwitnących magnolii. Jednak nie takich znanych z Europy – tamte odmiany kwitły tutaj już w lutym. W maju kwitła odmiana, której kwiaty były nieporównywalnie większe, wręcz ogromne. Niektóre kwiaty miały płatki wielkości mojej dłoni. Nie znam się na roślinach, ale to prawdopodobnie Magnolia wielkokwiatowa, znalazłam też nazwy: Southern Magnolia, Bull Bay, Sweetbay Magnolia, Magnolia Virginiana.

 

 

Jedwabne drzewo

 

Pod koniec maja zakwitła Albicja jedwabista zwana też min. jedwabnym perskim drzewem. Jest ich w naszej okolicy sporo i widok tych różowych puszków jest uroczy. W internecie znalazłam nawet nazwę Mimoza Tree, ale najczęściej pojawiały się: Persian Silk Tree, Pink Silk Tree, Albizia julibrissin.

 

 

Bez południa

 

W połowie maja dałam się nabrać, bo wydawało mi się, że zakwitły bzy, za którymi ogromnie tęskniłam i nie mogłam odżałować, że w stanie Georgia jest dla nich zbyt ciepły klimat. Okazało się, że to Lagerstremia indyjska, zwana też bzem południa – czyli nie była to taka totalna fatamorgana.? Kwiaty tych drzew z daleka wyglądają jak kiście bzu, natomiast z bliska bardziej przypominają kwiaty kasztanowca. Niestety nie pachną tak jak bez.

 

 

Pogoda

Spodziewałam się, że tutaj w stanie Georgia maj będzie ciepłym miesiącem, ale my mieliśmy w Peachtree City – lato. I to naprawdę upalne! Temperatura bardzo często przekraczała 30 stopni. Niebo zazwyczaj było bezchmurne, bardzo mało padało.

Statystyki potwierdzają, że tegoroczny maj był odrobinę cieplejszy i bardziej suchy niż średnie dane dla tego miesiąca. Biorąc pod uwagę fakt, że ostatni tydzień maja rozpoczął okres wakacji letnich, może wcale nie powinno mnie to dziwić.?

 

 

Prognozy

Prognozy pogody dla Peachtree City na wakacyjny miesiąc czerwiec zapowiadają ciepło i dużo słońca. Bardziej deszczowo, a raczej burzowo, może się zrobić w drugiej połowie czerwca. Gdyby mogło padać tylko w nocy, to wtedy nawet codzienne tzn. conocne opady zupełnie by mi nie przeszkadzały. Może trawa znów by nabrała ładnego zielonego koloru, a powietrze stało by się trochę lżejsze. No, ale mówimy o pogodzie i prognozach, a wiadomo – one się sprawdzają, albo nie.?

 

 

Wiem, że w Polsce maj nie należał do najcieplejszych miesięcy. W naszej gminie w Szwajcarii były podtopienia, bo tak dużo i obficie padało. Mam nadzieję, że Was ominęły poważniejsze pogodowe kataklizmy i chociaż słońca może brakowało, to pewnie maj pachniał bzem, a na matury kwitły kasztany? 

PODOBNE POSTY:

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Suungirl
3 lat temu

To prawda maj w PL był słaby, ale za to początek czerwca jest jak na razie wspaniały i baaardzo ciepły, co mnie ogromnie cieszy?☀️. Jak zwykle Iza Twoje zdjęcia kwiatów drzew są cudne, i cieszą już oko na zdjęciu….a co dopiero w rzeczywistości. ???

Iza
Iza
3 lat temu
Reply to  Suungirl

Dziękuję Sandro. Mam nadzieję, że teraz już będzie tylko cieplej – mówię oczywiście o Polsce, bo tutaj jak dla mnie jest już wystarczająco gorąco. Chociaż dzisiaj było 21 stopni i człowiekowi się wydaje, że to jesienna temperatura.?

Rae
Rae
3 lat temu

Jaka śliczna ta Albicja jedwabista 🙂 W ogóle różowe kwiaty to jest jedyny róż, który akceptuję 😉
U nas pogoda w maju była zdecydowanie z innej półki, a w Krakowie i podtopienia się zdarzały, był ogłoszony stan alarmowy na Wiśle i w ogóle pełne pogotowie. Droga do szkoły młodego w pewnym momencie wyglądała tak, że kawałek jechało się niemalże rzeką – koła do połowy w wodzie…
Twoi chłopcy już maja wakacje? W Stanach wcześniej się zaczynają? Gratulacje wyników! Ale tego się można było spodziewać, bo przecież w Szwajcarii też świadectwa były świetne, masz mądre dzieciaki 🙂

Iza
Iza
3 lat temu
Reply to  Rae

W Szwajcarii w maju spał śnieg i to porządny i nie mówię o górach, tylko o okolicach, w których mieszkaliśmy. A pod koniec maja były takie opady, że np. zalało szkołę i przez ponad tydzień nie było zajęć – nie żeby dzieci na to narzekały. ;-P
Tutaj są już wakacje. Ostatni dzień szkoły to był 24 maja, chociaż dla Bartka nawet wcześniej, bo nie pisał dwóch egzaminów i podpisywaliśmy papiery, że zostanie wtedy w te dni w szkole. Ostatnie 3 dni to były tylko egzaminy, zero normalnych zajęć, więc nawet gdyby poszedł do szkoły, to by pewnie siedział na stołówce. U Igorka do ostatniego dnia były normalne zajęcia, tylko w środku dnia, w porze lunchu dostali jedzenie z Chick-fil-A, a na którejś lekcji nauczyciel włączył im film. Ale do domu wrócił o takiej godzinie jak w każdy inny dzień.
Między poszczególnymi stanami są różnice, ale chyba jednak najczęściej przerwa wakacyjna jest bardziej zbliżona terminem do Polski, czyli koniec czerwca – początek września. Z tego co czytałam na Florydzie wakacje zaczynają się jeszcze wcześniej niż tu w stanie Georgia, więc podejrzewam, że decyzuje klimat, na północy wakacje pewnie zaczynają się później niż na południu.
Dziękuję za gratulacje. Wiem, że Chłopaki są zdolni i pracowici i zależy im na wynikach, ale mimo wszystko baliśmy się, że początki mogą być trudne. Angielski w High School, to już naprawdę inny poziom. Np. na literaturze czytają książki napisane po anglosasku. Na takich lekcjach jak biologia czy fizyka pojawiają się takie pojęcia, że nawet Mój Mąż otwiera oczy. 😛
Generalnie największym wyzwaniem są luki, które wynikają z różnic programowych między Szwajcarią a Stanami oraz to bardziej specjalistyczne słownictwo. I Chłopcy narzekają też na tą monotonię, że każdy dzień wygląda tak samo, bo przez cały tydzień jest identyczny układ zajęć.

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

6
0
Would love your thoughts, please comment.x

Kwiecień w Peachtree City

podsumowanie miesiąca