Top

Zrzuty ekranowe. Nie wiem, czy je robicie, wykorzystujecie? Dla mnie szczególnie użyteczne są te robione w urządzeniach przenośnych. Ja robię zrzuty naprawdę bardzo często. Może Wy także znajdziecie dla nich jakieś zastosowanie…
Zrzuty ekranowe
w systemie OS X,

czyli jak to robi mój iMac

 

    • cmd + Shift i 3 = zrzut całego ekranu

 

  • cmd + Shift i 4 = zrzut zaznaczonego obszaru ekranu (sami ręcznie wybieramy fragment)

Istnieje rozwinięcie drugiej kombinacji „cmd+Shift i 4 a później spacja”, pojawi się ikonka aparatu. Jeżeli nakierujemy ją na otwarte okno – zrobi zrzut tego okna, jeżeli najedziemy na obszar paska menu czy Dock – zrzut będzie obejmował dokładnie ten fragment, czyli nie musimy obrysowywać danego obszaru sami. To jest trochę jak pokazywanie palcem ;) zrób to -cyk, zrób to – cyk, a to zrobisz – cyk i właśnie na tym polega magia.

Oczywiście zrzuty ekranowe można uzyskać na wiele różnych sposobów, jest np. systemowy Grab, widget Screenshot Plus oraz szereg aplikacji zewnętrznych, ale czasami jest wygodniej, a przede wszystkim szybciej użyć magii niż uruchamiać program.

Zrzut ekranu
iPad oraz inne urządzenia z systemem iOS

 

zrzut ekranu ios

Na urządzeniach przenośnych typu iPad czy iPhone, zrzut ekranu uzyskamy jednocześnie naciskając przycisk Początek oraz Uśpij/Obudź. Zrzut w formacie .jpg trafi do folderu Rolka z aparatu.

Zrzut ekranu
systemem Android

 

zrzut ekranu android samsung

Jednocześnie (przez dłuższą chwilę, aż usłyszymy dźwięk migawki) naciskamy przyciski ekranu startowego i włączania/wyłączania.

Sprawdzałam na Samsungu s5, ale kombinacja zależy chyba także od marki telefonu. Jeżeli ta powyżej nie zadziała, znalazłam jeszcze kombinację: klawisz blokowania ekranu + klawisz głośności w dół.

Plik zapisze się w Galerii w folderze Screenshots.

Z tym systemem dopiero się zaprzyjaźniam, więc w komentarzach śmiało zamieszczajcie sprostowania.

Zrzut ekranu
Windows

Teraz Windows 8, z którym stykam się na komputerach synów. Najprościej zrobić zrzut ekranu, wcisnąć jednocześnie przyciski PrtSc i symbol Windows. Plik w rozszerzeniu .png znajdziecie w folderze: Biblioteka-Obrazy-Zrzuty ekranu.
W systemie (także w Windows 7, folder Aplikacje) dostępne jest Narzędzie wycinanie, które pozwala na zachowanie wybranego fragmentu, a nie całego ekranu.

Wciśnięcie samego przycisku PrtSc powoduje zapisanie zrzutu ekranu w Schowku, aby go wydobyć trzeba w jakieś aplikacji (np. systemowy Paint) użyć funkcji Wklej (Ctrl+V), która umieści w wybranym miejscu obraz trzymany w pamięci podręcznej.

Gdybyście w tym czasie była otwarta aplikacja Picasa, plik w formacie .bmp zapisze się w automatycznie utworzonym folderze Pisasa-Zrzuty ekranu.

Zrzut ekranu
Windows Phone

 

zrzut ekranu windows phone

Od wersji systemu 8.1, aby zrobić zrzut ekranu naszego telefonu, należy jednocześnie przytrzymać przyciski: zasilania i zwiększenia głośności.

W starszych wersjach systemu Windows Phone jest to przycisk zasilania i start (symbol Windows).
Jednak takich telefonów nikt w moim najbliższym otoczeniu nie ma, więc sama nie miałam jak tego sprawdzić – dajcie znać czy to działa.

Post wyszedł mi strasznie długi, pewnie mogłam go podzielić na kilka, ale mam nadzieję, że w ten sposób będzie przydatny dla większej grupy. Oczywiście zakładając, że ktoś poza mną także znajduje zastosowanie dla zrzutów ekranu.

 Zrzuty ekranu – w jakim celu?

Jeżeli zastanawiacie się do czego w ogóle są mi potrzebne zrzuty ekranu, to już tłumaczę.
Te z komputera stacjonarnego wykorzystuję bardzo często na blogach, ale to długa historia, na osobny post, bo takiej dawki mojego pisania już nie wytrzymacie.

Na co dzień, zrzuty ekranu traktuję jak formę notatki. Np. zrzut przepisu, czy samej listy składników – gdy wybieram się do sklepu z myślą o zakupach i późniejszym eksperymentowaniu w kuchni. Kartka z listą zakupów często zostaje w domu, telefonu zapominam sporadycznie.

Masowo robię zrzuty przed wyjazdami. Np. stron internetowych z opisami miejsc, które będę zwiedzała. Także zrzuty z Map Google lub całych artykułów, do których chcę mieć dostęp, nawet wtedy gdy nie będę w zasięgu internetu. U mnie sprawdza się to lepiej, niż zakładka w przeglądarce, ale oczywiście każdy ma swoje sposoby.

Czekam na Wasze zastosowania zrzutów ekranu
i inne nietypowe formy notatek.

 


cmd to Command
PrtSc +Alt – zrobi zrzut aktywnego okna

 

Jeżeli ten wpis okazał się interesujący lub po prostu lubisz autorkę
– możesz nas polubić lub/i polecić.
♥ Bardzo Ci Dziękuję ♥
[fb_button][bws_googleplusone display=”plusone,share”]

 

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie