Top

Dzisiejszy post piszę z pozycji czytelnika blogów. Czytam ich sporo, wiele wpisów komentuję. Jeżeli treść mnie zainteresowała. Jeżeli lubię dane miejsce. Jeżeli nie mogę, nie chcę powstrzymać się od głosu – żaden system komentowania nie jest w stanie mnie zniechęcić. Zrobię wszystko.

Wklepię dane w rozliczne okienka, podam kod cyfrowy, rozwiążę rebus obrazkowy. Zaloguję się przez WordPress, Google i Facebook. Mogę podać nawet grupę krwi lub rozmiar buta. Lubię i chcę komentować i chyba nic i nikt mnie nie powstrzyma, ale mimo to proszę

 

Zrób to dla mnie,
dla Twojego Czytelnika
– zainstaluj u siebie Disqus

 

Zostawiłam u Ciebie komentarz. Czekam na Twoją odpowiedź. Wiem, że masz także inne zajęcia. Może odpowiesz mi wieczorem, może robisz to raz na tydzień, a może jeszcze nie zauważyłeś mojej obecności. Ile razy mam użyć przycisku odśwież, w nadziei na ujrzenie odpowiedzi. A co jeśli nie wytrzymam napięcia.

 

dlaczego warto założyć konto na disqus

 

A może Disqus powinien być obowiązkowy

Osoby, które w ogóle z niego nie korzystają mogą nie rozumieć mojej postawy. Ale jeżeli sam korzystasz z Disqus, wiesz do czego piję. Nie mów, że nie jest Ci miło, gdy na dymku obok Twojego imienia, pseudonimu lub nazwy pojawia się cyferka. Znak, że ktoś zareagował. Odpowiedział na komentarz, może dał plusa.

Z ciekawością zaglądasz w otwierający się panel i wszystko już wiesz. Kto, na jakim blogu, na jaki temat i najważniejsze – jak zareagował. Miłe – prawda? Szybkie – prawda? Dlaczego nie sprawisz takiej frajdy swojemu Czytelnikowi? Z szacunku do Niego i czasu jaki poświęca. Dla Jego przyjemności. W nadziei na poszerzenie dialogu i zacieśnienie znajomości.

 

Też miałam wątpliwości

O Disqus pisałam już kilka razy. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Dopiero drugie podejście zaowocowało przyjaźnią, a jeszcze długo byłam podejrzliwa. Stracę stare komentarze. Zniechęcę rejestracją.¹ Spowolnię stronę. Nie muszę mieć tego co wszyscy.

 

Nie musisz

Nie musisz, nie chcesz, nie podoba Ci się. Twój blog – Ty go urządzasz. Jesteś zadowolony ze swojego sytemu komentarzy. Świetnie! Czy Twój Czytelnik jest zadowolony równie mocno jak Ty?

zainstaluj disqus dla czytelnika

 

Post siedział mi w głowie od czasu przeczytania wpisu u Magdy – Dlaczego nie czytam brzydkich blogów bez Disqusa. Nie jestem aż tak krytyczna, ale po części się z Magdą zgadzam. Ostatecznie do kolejnego manifestu za Disqus, zmobilizował mnie udział w zakończonym dzisiaj wyzwaniu blogowym.

Przez ten tydzień odwiedziłam sporą liczbę nowych miejsc. Zostawiałam komentarze. Jestem ciekawa reakcji na nie. Wyobrażacie sobie jaka czeka mnie syzyfowa praca, aby sprawdzić czy dostałam jakieś odpowiedzi.

Tak, wiem, będę się powtarzała – Disqus to ukłon w stronę Czytelnika. Czy jednak warto trzymać się starych przyzwyczajeń, skoro w tak prosty sposób możemy ułatwić Czytelnikowi życie? A może się odwdzięczy liczniejszymi komentarzami? A jeżeli to sposób komentowania ma Go odstraszyć. Cóż – mnie nie odstraszy, a Ciebie coś powstrzyma przed komentowaniem? :)


¹ Jeżeli w ustawieniach zaznaczymy odpowiednią opcję, na blogu można będzie komentować bez posiadania zarejestrowanego konta -jako gość.

 

Aktualna lektura.

MOTYWACJA i INSPIRACJE