Top

Przy okazji Świąt Bożego Narodzenia walczyliśmy o lepsze świąteczne zdjęcia. Dzisiaj zadbamy o to, aby nasze zdjęcia nie tkwiły na kartach pamięci lub na dysku komputera. Chcę Cię namówić do wywołania zdjęć i stworzenia papierowego albumu.

papierowy album ze zdjęciami 04

Tradycyjne albumy ze zdjęciami w papierowym wydaniu. Powrót do przeszłości dosłownie i w przenośni.

W dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest zrobić tysiąc zdjęć niż wywołać jedno. Nie dlatego, że nie ma narzędzi, ale z prostej przyczyny – lenistwa. Oczywiście są tacy którzy się oburzą i będą twierdzić, że to nie lenistwo ale np. oszczędność.

papierowy album ze zdjęciami 02

Oszczędność miejsca. Karta pamięci, dysk przenośny, dysk pamięci w komputerze czy płyta CD zajmują nieporównywalnie mniej miejsca niż grube albumy, dla których gdzieś w mieszkaniu trzeba znaleźć miejsce.

Oszczędność pieniędzy. Kartę pamięci w aparacie już mamy. Pamięć w telefonie czy na komputerze do którego zrzucimy zdjęcia – również. Może nawet płyty CD leżą w szufladzie. Ale po pusty album trzeba najprawdopodobniej wybrać się do sklepu, a to dopiero początek.

Oszczędność czasu. Trzeba wybrać się do sklepu. Zmitrężyć czas na wybór albumu. Tego jedynego, stworzonego z myślą o nas. Trzeba wywołać lub wydrukować zdjęcia. Później ułożyć je w albumie i o zgrozo może nawet opisać.

Jest także opcja stworzenia książki ze zdjęciami, ale… Trzeba odpalić komputer. Czasami ściągnąć specjalny program. Przejrzeć wszystkie zdjęcia. Ułożyć je na wirtualnych stronach. Może jeszcze wybrać tło, zmniejszyć, ułożyć pod kątem. Wcisnąć przycisk zamów i czekać na listonosza.

To wszystko prawda, ale są rzeczy bezcenne. Niepoliczalne. Warte wysiłku i naszej pracy. Za takie uważam tradycyjne albumy ze zdjęciami.

Przyznaję – sama poddałam się lenistwu i tysiącom znalezionych wymówek. A nadal twierdzę, że nie ma to, jak zdjęcie przeniesione na papier i umieszczone w albumie. W albumie, w ramce czy w innej formie, którą można dotknąć, pogłaskać ze wzruszeniem.

papierowy album ze zdjęciami 03

 

Zacznij działać!

W zależności od tego jak często i jak dużo robimy zdjęć, raz na miesiąc lub raz na kwartał przejrzyj dysk komputera i posiadane karty pamięci. Wystarczy, że wybierzesz np. 3 zdjęcia w miesiącu. 10 zdjęć na kwartał. Tylko te, które uznasz za najważniejsze, najbardziej warte zapamiętania.

Załóż na dysku komputera specjalny folder i wrzucaj tam wyselekcjonowane zdjęcia. Pod koniec roku przejrzyj zdjęcia ponownie. Zdecyduj, które zostają. Wybrane zdjęcia wydrukuj. Wydrukuj sam. Zleć to laboratorium fotograficznemu. Zamów książkę ze zdjęciami.

Nie pozwól Twoim najważniejszym i najpiękniejszym zdjęciom tkwić pośród setek (a może już tysięcy) nie wywołanych zdjęć!

papierowy album ze zdjęciami 01

 

A potem chwytaj w wolnej chwili za album. Głaszcz jego strony. Uśmiechaj się i wzruszaj przekładając kolejne karty. I pokazuj album innym. Niech zobaczą Twoje najwspanialsze dzieła.

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie