Top

Życie w Szwajcarii

Na stałe mieszkamy w Szwajcarii od 2004 roku. Nie czyni to z nas ekspertów. Jednak sporo już widzieliśmy, trochę przeżyliśmy, zebraliśmy własne doświadczenia.

 

Ten blog nie jest poradnikiem „jak żyć w Szwajcarii”. Moim założeniem nie jest opisywanie prawnych aspektów życia w tym kraju – podatki, praca, ubezpieczenia zdrowotne, świadczenia czy umowy wynajęcia itp. Nie mam aspiracji eksperckich. Nie zamierzam pouczać ani snuć wywodów. Czasami napiszę coś o życiu w Szwajcarii, czerpiąc z naszego doświadczenia.

 

Jest sporo dobrych miejsc w sieci, gdzie można szukać konkretnych informacji dotyczących życia w Szwajcarii. Poza oficjalnymi treściami na stronie Ambasady, skarbnicą wiedzy są prywatne strony i blogi ludzi, którzy mieszkają tutaj już jakiś czas.

 

Moim zdaniem, pierwsze kroki najlepiej skierować na działające od wielu lat Forum – Polacy w Szwajcarii. Zaletą tego miejsca jest fakt, iż można tam znaleźć osoby z różnych stron Szwajcarii, a to w odniesieniu do tego kraju ma ogromne znaczenie.

 

Na Facebooku powstała grupa Polacy w Szwajcarii oraz wiele innych grup zorganizowanych wokół konkretnych kantonów bądź tematyki.

 

 

Co trzeba wiedzieć o Szwajcarii?

 

Szwajcaria jest związkiem państw. Tworzą ją republiki będące kantonami konfederacji, posiadające charakter organizmów państwowych.

Wikipedia

 

Oznacza to m.in. fakt, że to jakiej wysokości podatki zapłacisz, a nawet w jakiej formie – zależy w dużej mierze do gminy i kantonu. W Szwajcarii obowiązuje podatek federalny, kantonalny i gminny.

 

O tym jak wygląda system nauki czy np. dni wolne decyduje się na szczeblach kantonalnych w porozumieniu z gminami. Jak ważne są uprawnienia gminy niech zaświadczy m.in. fakt, że w kwestii przyznawania cudzoziemcom obywatelstwa, to procedury i decyzja gminy jest najważniejsza.

 

Należy pamiętać, że Szwajcaria powstała z połączenia odrębnych państewek – kantonów, które zachowały dużą część swojej autonomii, a w związku z tym różnice między kantonami bywają ogromne. Każdy kanton ma swoją własną konstytucję, własny parlament lokalny, lokalny rząd, lokalne sądy, prokuratury i policję.

 

Dlatego nie wystarczy zapytać „jak to wygląda w Szwajcarii”, trzeba również pytać jak to wygląda w konkretnym kantonie i gminie.

 

Wyjeżdżając do Szwajcarii, zbierzcie informacje dotyczące konkretnego kantonu oraz gminy, w której chcecie zamieszkać, a także tej w której np. będziecie pracować!

 

 

Kto pyta, nie błądzi

Czytajcie, pytajcie, słuchajcie. Nawet jeżeli nie traficie na informacje dotyczące np. konkretnej gminy, nie zmienia to faktu, iż wszelka wiedza jaką uzyskacie – da Wam obraz „życia w Szwajcarii”. Pozwoli zapoznać się ze specyfiką tego kraju i przynajmniej będziecie wiedzieli – czego możecie się spodziewać.

 

O życiu poza krajem

Ziemia to nie raj – Szwajcaria, również nim nie jest. Tak jak Polska ma swoje plusy, tak życie w Szwajcarii ma również ujemne strony. Skoro przyszło nam tu żyć – chcę się tu dobrze czuć. Chcę się cieszyć tym co mam, tym co osiągnęliśmy. Pomimo chwil zwątpienia i dopadającej tęsknoty – cieszę się, że radzimy sobie poza krajem.

 

Tu żyjemy (ed.), tu tworzymy naszą rodzinę, nasz dom. Jak wszędzie – bywa radośnie, ciężko, wzniośle i zwyczajnie.  Ten blog to miejsce, w którym możesz podejrzeć fragmenty naszego życia w Szwajcarii.

 

Zapraszam

Izabela

 

 


ed. 21 lipca 2018 rozpoczęliśmy amerykański rozdział naszej emigracji. Mieszkamy teraz w Stanach Zjednoczonych, stan Georgia.

ed. 4 lipca 2020 wróciłam  z Synami do Szwajcarii, od grudnia 2020 jesteśmy w Szwajcarii w komplecie.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Nowy Jork 2011

PODRÓŻE