Top

Kraków, Kraków, Kraków!

 

Właściwie nic więcej mogłabym nie pisać i tak można się domyślić, że czas spędzony w tym mieście, nigdy nie jest stracony. Ponieważ my de facto odbywamy świąteczną podróż do Łodzi, napięty grafik warunkuje raczej ekspresowe spacery niż dogłębne zwiedzanie. Mimo to – warto, warto, warto!

 

Do miasta przyjechaliśmy później niż zakładaliśmy, ponieważ tuż po wyjeździe z Pragi utknęliśmy w potężnym korku. Po drodze miejscami towarzyszyły nam gęste mgły a na autostradzie, jeszcze przed polską granicą, pierwszy raz i mam nadzieję ostatni, widzieliśmy samochód jadący pod prąd, dobrze że akurat jechaliśmy prawym pasem… przerażające!

 

W Krakowie spędzimy dwie noce. Tym razem nie w hotelu, a apartamencie ANGEL PLAZA przy ul. Zwierzynieckiej 24. Szczerze polecam! Lokalizacja wspaniała – 500 metrów do Starego Miasta. Mieszkanie znajduje się w nowo wybudowanej plombie. Jest ładnie urządzone, a przede wszystkim czyste i zadbane. Garaż w podziemiach budynku, całodobowa portiernia, bardzo sympatyczna pani, która pośredniczy w wynajmie. Mieszkanie naprawdę wygląda tak jak na zdjęciach w booking.com.

 

Ze względu na późną porę, a przede wszystkim obecność dzieci, nie mogliśmy pozwolić sobie na długi spacer. Nawet miejsce na kolację wytypowaliśmy szybko i przypadkowo. Restauracja Miód Malina okazała się dobrym wyborem, chociaż osobiście kompletu gwiazdek bym jej nie przyznała, ale niewiele by zabrakło. Nasz Młodszy Syn nastawił się na „złocisty rosół z domowym makaronem”, którego nie było. Zamówiona w zamian zupa pomidorowa, nie nadawała się na podniebienie dziecka.

 

Nawet Mój Mąż, który generalnie zjada wszystko nie zjadł jej do końca, ale może to dlatego, że wcześniej posilił się, zamówionym przez siebie „żurem wiejskim”, który bardzo mu smakował. Ja zjadłam „barszczyk czerwony”, który był… dobry. „Knedle z jesiennymi śliwkami” również były dobre. Na „pierogi z serem” chłopcy nic a nic nie narzekali. Natomiast „polędwica wołowa z sosem z zielonego pieprzu” nie powaliła smakowo Mojego Męża, ale była… ok.

Wystrój lokalu oraz obsługa, a za tym nastrój – bardzo przyjemne. Wyszliśmy naprawdę zadowoleni. Restauracja nie należy do najtańszych, ale w mojej ocenie – warto!

 

Krótki spacer ulicą Bracką, Poselską i Franciszkańską, uzmysłowił nam po raz kolejny, że Kraków jest piękny!

 

zdjęcia w galeriach można oglądać w powiększeniu,
 wystarczy kliknąć na jedno z nich :)

 

 

 

Niedziela – dzisiaj mam urodziny. Po mszy w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, zwiedzaliśmy Wawel. Pogoda jak na tą porę roku jest dla nas łaskawa. Chłopcy mieli z tego zwiedzania mniejszą frajdę niż my, ale zapamiętali Łokietka i Jadwigę (chociaż Igorka bardziej zaintrygował pies u stóp królowej).

 

Po obiedzie (w ramach urodzinowego prezentu) poszliśmy z Mężem do Teatru Bagatela na „Sex Nocy Letniej” Woody Allena. Nie wiem czy to ze względu na oczekiwania: Kraków – teatr! Woody Allen! A może długą przerwę w obcowaniu z żywą sceną. W każdym razie – wyszliśmy lekko rozczarowani, ja chyba bardziej… Nie przypadł mi do gustu temat, a raczej jego ujęcie. Gra aktorska nie powaliła – czasami miałam wrażenie, że patrzę na wygłupiających się dorosłych i było mi… głupio.

 

Przyjemne stroje, za to makabrycznie skromna scenografia – nie pozwoliły „oszukać” głowy i nie mogłam wczuć się w atmosferę. Nie było źle, momentami się śmiałam, ale nie oderwałam się w 100% od codzienności, nie zapomniałam się – a na to liczyłam… może to nie była odpowiednia sztuka. Cieszę się jednak, że mogłam „wyjść z domu”, poczuć się bardziej odświętnie (dla mnie to nadal coś bardziej ekstra niż np. kino) – szkoda, że tak rzadko mamy ku temu okazję.

 

 

Teatr mieści się blisko wynajmowanego przez nas apartamentu, co było dla nas bardzo ważne. Również godzina 16 była odpowiednia. Jeszcze długo nasze wyjścia będą warunkować chłopcy, a towarzysząca mi myśl „co u nich” i telefony wykonywane w każdej możliwej chwili, prawdopodobnie nie pomogły w pełnym i spokojnym odbiorze spektaklu.

 

Pod wieczór poszliśmy na spacer w kierunku Rynku Głównego i Sukiennic. Obejrzeliśmy ofertę targu świątecznego, zjedliśmy kolację (słabszą), chłopcy w jakiejś kawiarni zjedli coś słodkiego i spacerkiem wróciliśmy do domu.

 

 

 

Kraków jest piękny! Mam świadomość tego, że mówię o samym historycznym centrum miasta – trudno. Nie wiem jak wygląda i jak żyje się w pozostałych częściach miasta, ale i tak zawsze będę zazdrościć jego mieszkańcom, że mają na wyciągnięcie ręki takie wspaniałe zabytki, niepowtarzalny klimat i możliwość obcowania z historią i sztuką w tak szerokim wachlarzu.

 

Mam nadzieję, że nadal będziemy wracać do Krakowa, tyle tam nadal do odkrycia…

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie