Top

Dzisiaj funkcje Instagrama, które pozwalają nam podglądać co na Instagramie robią inni.

 

Podglądam na Instagramie, bo szukam inspiracji

Jeżeli chcecie sprawdzić, co w ostatnim czasie polubiły profile, które Wy obserwujecie – zajrzyjcie do zakładki Obserwowanie, która znajduje się w sekcji polubień, czyli pod serduszkiem.

To dobry sposób na odnajdywanie ciekawych, tematycznych profili. Często konta, które obserwujemy, same obserwują profile o podobnej tematyce do swojej.

 

Podglądam na Instagramie, bo chcę zaobserwować

Mój profil na Instagramie nigdy nie przeżył szturmu. Obserwujący pojawiają się sporadycznie, a ja zazwyczaj od razu zaglądam na taki profil i decyduję czy także go zaobserwuję. Mimo wszystko zdarza się, że przegapię stosowną informację. Dlatego czasami zaglądam do zakładki Obserwujący i przeglądam profile osób, które obserwują moje konto.

 

Podglądam na Instagramie, bo nie chcę obserwować

Od pewnego czasu bardzo rozważnie decyduję o tym, czy dany profil zaobserwować czy nie. Jednak na początku działałam bardzo spontanicznie i właściwie z automatu obserwowałam konta, które coś u mnie polubiły lub zaobserwowały mój profil.

Gdy zabrałam się za porządki na Instagramie, bardzo pomocna okazała się aplikacja, która pozwala sprawdzić, które z obserwowanych kont, obserwują również nas. Niestety Instagram nie ma takiej funkcji, ale z pomocą przyjdą aplikacje zewnętrzne. Ja wybrałam aplikację

Crowdfire

To bardzo rozbudowane narzędzie. Dostępne w formie aplikacji mobilnych, ale także z poziomu przeglądarki internetowej. Służy do zarządzania profilami na Twitterze i Instagramie.

Osobiście nie wykorzystuję wszystkich możliwości tej aplikacji. Np. nie planuję publikacji postów, bo mój Instagram nadal jest miejscem gdzie spontanicznie zamieszczam zdjęcia, a nie narzędziem do promocji. Mimo wszystko imponują mi możliwości tej aplikacji.

 

Wracając do podglądania.

 

Przestajemy obserwować na Instagramie tych, którzy nas nie obserwują

Jeżeli chcemy sprawdzić, które profile obserwowane przez nas nie odwzajemniają naszej atencji, wystarczy wejść w pozycję Non Followers. Naciśnięcie ikonki z minusem spowoduje, że przestaniemy obserwować wybrany profil.

Warto jednak najpierw wybrać ikonę profilu. Gdy ją klikniemy przejdziemy do podglądu konta, gdzie będziemy mogli zdecydować czy przestajemy obserwować ten profil czy może….

 

Biała lista obserwowanych -Whitelist

Mam całą masę kont, które obserwuję wiedząc, że one nigdy nie zaobserwują mnie. Jeżeli bardzo mi na nich zależy i chcę się uchronić przed przypadkowym ich skasowaniem – dodaję je na białą listę. Dzięki temu mam pewność, że ich nie usunę.

Oczywiście biała lista działa na poziomie aplikacji Crowdfire. W Instagramie to zabezpieczenie nie będzie aktywne.

 

Planowanie postów na Instagramie

Osobiście nie korzystam z tej funkcji, ale może dla kogoś będzie przydatna. Crowdfire umożliwia zaplanowanie postów. Można zdecydować, czy post ma zostać opublikowany w wybranym przez nas czasie, sugerowanym przez aplikację czy natychmiast.

 

W rzeczywistości oznacza to (poza publikacją natychmiastową) wysłanie przez aplikację przypomnienia o publikacji. A cała procedura wygląda właściwie identycznie jak ta, którą opisałam przy okazji wpisu o udostępnianiu (repostowaniu) zdjęć na Instagramie.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że twórcy Instagrama zakładali spontaniczność użytkowników. Dlatego aplikacja Instagram nie ma funkcji planowania postów, czy dodawana zdjęć z zewnętrznych nośników.

Powstały zewnętrzne aplikacje, które umożliwiają obejście tych obostrzeń, ale jeżeli Instagram uzna, że zdjęcie zostało opublikowane za pomocą narzędzia zewnętrznego, a nie bezpośrednio z aplikacji może np. zablokować nam tagi. Stąd to przenoszenie danych na zasadzie kopiuj-wklej.

To co może być interesujące w Crowdfire, to moment tagowania. Gdy wpiszemy samodzielnie pierwszy tag, aplikacja podpowie następne, które mają podbić zasięg naszego posta. Dotyczy to jednak tagów w języku angielskim.

 

Zdjęcie, które wybierzemy do publikacji będzie można edytować (wybrać proporcje, nałożyć filtry) bezpośrednio w Instagramie, do którego musimy się przełączyć jeżeli będziemy chcieli opublikować post.


Jak widać Crowdfire ma sporo ograniczeń. Jest ich więcej, gdy korzysta się (tak jak ja) z wersji darmowej. Można na niej zarejestrować tylko jeden profil. Ma także ograniczenia np. w długości list. Jednak do podglądania, czyli sprawdzenia czy dany profil nas obserwuje – wystarcza. Przynajmniej przy tak skromnym profilu jak mój. A przy okazji oferuje kilka innych użytecznych opcji.

 

A przy okazji tematu o Instagramie. Jak Wam się podoba nowa ikona i odświeżony wygląd aplikacji?

 

Zrobiłam to!

NOTATNIK