Top

Z ogrodem w doniczkach jest jak manikiurem hybrydowym, który łączy zalety lakieru tradycyjnego z nowymi rozwiązaniami, którym zawdzięcza większą trwałość. Wiele roślin, które spotykamy w ogrodach możemy z powodzeniem posadzić w pojemnikach. Takie same lub ich karłowate odpowiedniki. Jednocześnie nie musimy mieć hektarów ziemi, aby cieszyć się obecnością zieleni i zajmować pielęgnacją.

 

ogród w doniczkach 1

 

Jednak każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Moim zdaniem uprawa roślin na balkonie czy tarasie jest wbrew pozorom bardziej wymagająca. Rośliny, które rosną w gruncie łatwiej radzą sobie z kaprysami pogody. Gdy posadzimy je w donicach o wiele szybciej i mocniej reagują na skrajne warunki atmosferyczne – obfite deszcze, upał, wiatry bądź mróz.

 

Czytaj etykiety

Nie tylko te na produktach spożywczych, czy metki wszyte w ubrania. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami rośliny, którą chcemy u siebie posadzić. Większość roślin ma dołączone infografiki. W przypadku małych roślin sezonowych to powinno wystarczyć. Jeżeli jednak myślisz o zakupie większego okazu (czyt. ciężki i kłopotliwy w transporcie), a tym bardziej rośliny wieloletniej, dopytaj o szczegóły. Zaczep „chętnie pomogę”, ogrodnika lub poszukaj informacji w literaturze fachowej bądź internecie. Po co angażować siły, czas i pieniądze na roślinę, która z założenia nie ma szans na przeżycie w donicy ustawionej na Twoim balkonie lub tarasie.

 

 

Obserwuj roślinę

Czasami wbrew teorii roślina grymasi. Niby wszystko jest dobrze – odpowiednie miejsce, odpowiednia gleba. Pieścimy i doglądamy a roślina marnieje. W krótkim czasie po przesadzeniu to może być normalne. Szok po przesadzeniu – wystarczy dać jej trochę czasu. Jeżeli stan rośliny się nie poprawia, ale nie daje podejrzeń choroby – przestaw donicę. To jest właśnie zaleta ogrodu w doniczkach. Możesz do woli szukać odpowiedniego miejsca. Po przestawieniu donicy daj czas roślinie na odnalezienie się w nowym miejscu.

 

ogród w doniczkach 2

 

 

Pytaj o gwarancję

Przyznam, że nie wiem jak to wygląda w Polsce. Tutaj kasjer w hipermarkecie musi powiadomić o przysługującej klientowi gwarancji. Często obejmuje ona także rośliny. Nie wszystkie, ale zazwyczaj te wieloletnie i duże – tak. A to właśnie na tych nam zależy. Mało kto będzie biegł do sklepi i reklamował przekwitłe bratki, ale już np. wielkie drzewko oliwne – tak. Słyszałam, że w Polsce najłatwiej uzyskać gwarancję w szkółkach, ale dlaczego nie pytać o nią w sklepach czy marketach. To leży w naszym interesie, szczególnie w przypadku egzotycznych i drogich okazów.

 

 

Ogrodnik czy market

Jeżeli masz taką możliwość kupuj rośliny w szkółkach. Mają tam najlepszą opiekę i warunki. Zakup bezpośrednio u ogrodnika zwiększa szansę na rzetelną informację, gwarancję, a nawet negocjację ceny. Jeżeli do szkółki nie jest Ci po drodze, kupuj rośliny z najświeższych dostaw. Rośliny, które zostały przecenione, już w oczach sklepu mają marne szanse na przeżycie. Natomiast przykładowe bratki możesz kupić nawet w sklepie spożywczym.

 

ogród-w-doniczkach-taras

 

 

Mierz siły na zamiary

Właściwie od tego powinnam zacząć. Zastanów się ile czasu możesz poświęcić na pielęgnowanie ogrodu w doniczkach i pod tym kątem wybieraj rośliny. Przycinanie, częste podlewanie, nazwożenie – to wszystko wymaga Twojego czasu i uwagi. Są rośliny o niewielkich wymaganiach, a równie urocze i okazałe.

 

 

To bardzo ogólne zasady, które z powodzeniem można zastosować także przy zakupie roślin do domu. Właściwie większość porad dotyczących uprawy roślin na balkonie czy tarasie można także zastosować do roślin pokojowych.

Dorzućcie własne uniwersalne zasady dotyczące wyboru i zakupu roślin. I proszę o informację – jak wygląda kwestia gwarancji na rośliny?

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie