Top

Dzisiaj będzie nietypowo, ale wpis jest efektem mojej wielkiej radości i dowodem na to, jak małe rzeczy potrafią cieszyć. Opowiem Wam o czarodziejskiej strzałce i pewnej wtyczce do WordPressa.

nawigacja na blogu pwrót do góry strony

Najpierw muszę się do czegoś przyznać… Od pewnego czasu zżerała mnie zazdrość. Brzydkie uczucie, a jakie męczące.
Otóż okrutnie i bezwstydnie zazdrościłam właścicielom blogów funkcji „scroll top” – teraz nawet wiem pod jaką nazwą trzeba było szukać.
Chodzi o taki znaczek (zazwyczaj strzałkę), który tajemniczo się pojawia i daje nam możliwość powrotu w górę strony.

Bardzo wygodna funkcja i bardzo mi jej brakowało.

Wbrew wszelkim przeczytanym poradom, nadal nie potrafię pisać zwięźle i wiem, że moje wpisy bywają przydługie. Cóż – nad tym przyjdzie mi jeszcze długo popracować, bo w moim przypadku to działanie wbrew naturze.
Dlatego bardzo, ale to bardzo chciałam mieć taką strzałkę u siebie.

Wczoraj się zawzięłam. Kolejny raz wertowałam internet i gdzieś koło pierwszej w nocy trafiłam! Trafiłam na polską stronę, gdzie pewien mądry człowiek opisał wszystko*, używając przy tym wielu dziwnych wyrazów i krzaczków.

Przeczytałam całą poradę, zapisałam link i poszłam spać z bohaterskim postanowieniem, że jutro dokonam cudu. Cudu – bo określenia „reguły CSS” czy „biblioteki jQuery” to dla mnie czarna magia, ale czego się nie robi dla czarodziejskiej strzałki.

Dzisiaj od rana usiadłam do tekstu ze świeżą głową, przeczytałam go ze dwa razy… i wcale nie rozumiałam więcej niż wczoraj w nocy. Zdesperowana uznałam, że będę działała metodą prób i błędów. Właściwie jeżeli chodzi o zmiany na blogu, to u mnie normalne.

Coś mnie jednak rozproszyło, odciągnęło od komputera, chłopcy wrócili do domu na obiad i sprawa się przeciągnęła. A strzałki nie ma… Chłopaki wrócili do szkoły, ja ogarnęłam domostwo i z trochę mniejszym entuzjazmem usiadłam przed monitorem. Trudno – będę walczyła…

Natchnięta ponowną lekturą wspomnianych mądrości, w Google tym razem wpisałam hasło „scroll top wordpress”.

Rzutem na taśmę, a może w geście rozpaczy, bo i po dwudziestym razie ten tekst bardziej zrozumiały by dla mnie nie był (z całym szacunkiem dla autora) – znalazłam!
Pierwsze wejście i mam! Wtyczkę do WordPressa, która wyczarowała mi strzałkę, a ja nie musiałam nadawać reguł i coś tam robić z bibliotekami jQuery. To cudo to:

 

WPFront Scroll Top

autor: Syam Mohan

 

Wtyczka jest bajecznie prosta. W konfiguracji właściwie nic nie zmieniałam, poza zaznaczeniem kilku opcji. Największa trudność to wybranie ikonki z dostępnej kolekcji. Można nawet dołączyć własny plik, co może kiedyś uczynię. Na tą chwilę już samo pojawienie się czarodziejskiego znacznika napawa mnie wystarczającym szczęściem.

 

To już wiecie, co mnie dzisiaj tak ucieszyło.
I tą moją małą radością się z Wami dzielę.
Czy moja czarodziejska strzałka już Wam się pokazała?
Ktoś jeszcze o takiej marzył?
A może ja Wam takie marzenie uświadomiłam?

 

Pozdrawiam uszczęśliwiona małą rzeczą.

 


*Link został usunięty ponieważ strona przestała istnieć.