Top

Strzałkowa nawigacja na blogu WordPress

Na moim blogu, w układzie pojedynczego wpisu, po prawej i lewej stronie pojawiają się czarodziejskie strzałki, dzięki którym można przejść do poprzedniego lub kolejnego wpisu. To rozwiązanie wprowadziłam samodzielnie, grzebiąc w kodzie szablonu. Jego źródłem i kodami podzieliłam się w poście o czarodziejskich strzałkach.

Wiem, że nie każdy lubi aż tak ingerować w szablon. Sama za wygodniejsze rozwiązanie uważam wtyczki. To jest właśnie jedna z przewag WordPressa. Mnogość dostępnych, gotowych rozwiązań. Jednak wtedy znalazłam tylko takie „ręczne” rozwiązanie. Za to dzisiaj mam dla Was gotową wtyczkę!

 

Nim się nią podzielę, kilka zdań o tym, co dają czarodziejskie strzałki na blogu? Czyli w czym pomaga

 

Nawigacja prawo-lewo,
wcześniejszy i kolejny wpis na blogu

 

  • funkcja oczywista, czyli łatwe przechodzenie między wpisami na blogu. Trochę jak przy czytaniu książki – poprzednia lub kolejna strona.

 

  • łatwość nawigacji dzięki dobrej widoczności. Blogi mają najróżniejsze szablony. Sekcja «poprzedni – następny» wpis może znajdować się tuż pod postem, pod komentarzami, a widziałam także blogi gdzie sekcja ta była nad tytułem posta. Tutaj sprawa jest prosta. Strzałki widoczne są stale. Bez względu na to, na jakiej wysokości strony akurat się znajdujemy, zawsze po prawej i lewej stronie znajdziemy czarodziejskie strzałki nawigacyjne.

 

Zalety łatwej nawigacji na blogu

Strzałkowa nawigacja na blogu ułatwia mi min. odpowiadanie na komentarze. Do komputera siadam raz na jakiś czas. Wtedy hurtem przeglądam ostatnie wpisy i odpowiadam na komentarze, które się pod nimi pojawiły. Chociaż najczęściej robię to z poziomu Disqus, to jednak w natłoku komentarzy, które sama zostawiam zdarza się, że niektóre komentarze odkrywam dopiero na blogu.

Czarodziejskie strzałki jeszcze bardziej pomocne są na blogach innych. Rzadko mam czas aby tuż po pojawieniu się nowego wpisu od razu do niego zajrzeć. Często nadrabiam zaległości, czytam oraz komentuję kilka wpisów podczas jednego wejścia na blog. Wtedy nawigacja w postaci strzałek bardzo ułatwia taką dłuższą wizytę.

Również na nowo odwiedzanych blogach jest to duże ułatwienie. Może nawet większe, bo przecież nie znam sposobu nawigacji w nowym miejscu. Aby przekonać się czy blog ma szansę wciągnąć mnie na stałe, lubię sprawdzić również wpisy opublikowane „w okolicy” tego aktualnie czytanego. Zawsze widoczne strzałki są wtedy sporym udogodnieniem.

 

«  ←  ‹    ⇔    ›  →  »

 

Tyle słowem długiego wstępu i zachwalania zalet strzałkowej nawigacji na blogu. Teraz konkret, czyli wtyczka, która w łatwy sposób pozwoli Wam wprowadzić strzałkowy sposób nawigacji na własnym wordpressowym blogu. Oto ona

 

 

wtyczka wordpress nawigacja na blogu

Niestety wtyczki jeszcze nie przetestowałam. Boję się, że może kolidować ze zmianami, które ja wprowadzałam ręcznie. Może w weekend uda mi się wykasować samodzielne poprawki i uruchomić wtyczkę. Jeżeli jednak ktoś z Was zdecyduje się na wprowadzenie jej u siebie – dajcie znać jak się sprawuje.

 

Mam nadzieję, że nie tylko ja tak lubię strzałkową nawigację na blogach?

 

Zaskakujące konta na Instagramie

BLOGOWANIE & SOCIAL MEDIA NA LUZIE