Top

W Meksyku byliśmy ponad 10 lat temu, w listopadzie 2002 roku. Z dwutygodniowej podróży poślubnej przywieźliśmy pokaźną ilość zdjęć, ale na tych zdjęciach dużo jest nas, a takich zdjęć na blogu nie pokazuję. Coś jednak wybrałam. Jakość może nie jest najlepsza, gdyż zamieszczam skany albumowych zdjęć. Pierwszy cyfrowy aparat kupiliśmy rok później.

 

Dzisiaj zapraszam na pierwszą odsłonę naszej meksykańskiej podróży. Przejdziemy się po stolicy Meksyku, a później pojedziemy do Bazyliki Matki Bożej z Guadalupe.

 

Miasto Meksyk

Zaczynamy od miasta Meksyk, jednego z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Po Tokio i Seulu uznawany za trzecią aglomerację miejską.

 

Tutaj zwiedzaliśmy min.:

  • Zocalo, czyli Plaza de la Constitucion, wcześniej znany jako Plaza Mayor. Jeden z największych placów na świecie. Ubarwiony kolorowymi straganami i gwarny, górują tu dwie budowle: Katedra Miejska oraz Pałac Narodowy.

 

  • Katedra Miejska (Catedral Metropolitana) – największy kościół Ameryki Łacińskiej, budowano go od 1525 do 1813 roku. Barokowo-klasycystyczna, 5-nawowa budowla jest naprawdę ogromna, w jej wnętrzach można zobaczyć min. ołtarz królewski – Altar de los Reyes.

 

  • Pałac Narodowy (Palacio Nacional) – stoi na ruinach pałacu Montezumy, w którym po podboju Meksyku rezydował Hernan Cortes. Pałac jest siedzibą urzędów prezydenckich. Jego ściany zdobią min. malowidła Diego Rivery.

 

  • W okolicach Zocalo oglądaliśmy również piękną Casa de los Azulejos i spacerowaliśmy centralnym pasażem – Alameda Central.

 

  • Przejechaliśmy również, uznawaną za jedną z najwspanialszych ulic Ameryki Łacińskiej – Paseo de la Reforma. Każde jej rondo ozdobione jest pomnikiem (min. Anioł Niepodległości -Monumento a la Independencia). Po obu stronach alei można podziwiać wiele mniejszych rzeźb.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

 

 

 

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe

Na północ od centrum znajduje się wzgórze Tepeyac, u jego stóp wznosi się zespół budynków sakralnych, które stanowią najczęściej odwiedzaną, katolicką świątynię obu Ameryk. Jest tam gwarno i radośnie – nawet podczas odprawianej mszy.

 

Basilica de Guadalupe, stoi w miejscu, gdzie zgodnie z legendą, w 1531 roku objawiła się ciemnoskóra Najświętsza Maryja Panna, zwana Matką Boską z Guadalupe. Poniżej wybudowano potężną, nowoczesną Nową Bazylikę, która może pomieścić nawet 10000 wiernych.

 

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe jest największym sanktuarium maryjnym na świecie – rocznie przybywa do niej 12 milionów pielgrzymów. * Papież Jan Paweł II odwiedzał to miejsce aż czterokrotnie. W pobliżu Nowej Bazyliki stoi Jego figura.

 

 

 

A Wy odwiedziliście jakieś Sanktuaria Maryjne? Ciekawa jestem, czy każde z nich wyróżnia jakiś specyficzny klimat – aura?

 

Następny przystanek będzie w miejscu, „w którym ludzie stają się bogami” – Teotihuacan.

 

 


*Dla porównania – kolejnymi co do wielkości ruchu pielgrzymkowego sanktuariami są: Lourdes – 6 mln, Fátima – 5 mln, Jasna Góra w Częstochowie – 4 mln pielgrzymów rocznie.(Wikipedia)

POZOSTAŁE WPISY O MEKSYKU:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie