Top

Ten wpis jest dla Ciebie jeżeli chcesz wiedzieć jak zrobić kopię zapasową zdjęć, które przechowywane są w programie Zdjęcia w systemie OS X. Jak eksportować poza aplikację wybrane pliki, ustawiając własne kryteria i miejsce eksportu. Z tego wpisu dowiesz się jak porządkuję i tworzę kopie zdjęć, korzystając z systemowej aplikacji.

[wp-svg-icons icon=”wondering” wrap=”i”] Niestety jeżeli nie pracujesz na Macu lub macBooku, ten sposób nie będzie dla Ciebie. Jeżeli jednak nadal poszukujesz dla siebie systemu porządkowania i przechowywania zdjęć, polecam wpis Aliny z designyourlife.pl, z którego do tej pory w pełni korzystałam i nadal się o niego opieram.

[wp-svg-icons icon=”shocked” wrap=”i”] Ten wpis nie tłumaczy struktury katalogów, ani samej procedury kopiowania. Skupiam się na programie Zdjęcia i jego wykorzystaniu do tworzenia kopii zdjęć poza aplikacją.

 

1. Importowanie zdjęć do programu Zdjęcia

Tutaj importuję (kopiuję) zdjęcia z karty aparatu. Nie zaznaczyłam opcji „Usuń rzeczy po zaimportowaniu”. Nie usuwam zdjęć z karty do czasu, aż nie utworzę ich zapasowej kopii poza programem. Najczęściej formatuję kartę dopiero wtedy, gdy kopię zdjęć przerzucę na dysk zewnętrzny. Całkowicie poza komputer.

 

Dlaczego od razu nie przerzucam zdjęć na dysk zewnętrzny?

  • Po pierwsze dlatego, że ewentualną korektę, a nawet przeglądanie zdjęć wolę wykonywać na dysku komputera.
  • Po drugie mam zawsze włączoną Time Machine, która automatycznie tworzy kopie zapasowe mojego komputera. Po dwukrotnej utracie zdjęć w wyniku awarii dysków zewnętrznych, to właśnie dzięki Time Machine uratowałam najwięcej zdjęć.

 

2. Wybieranie zdjęć do skopiowania

Aby jednorazowo zaznaczyć wszystkie zdjęcia do skopiowania, naciskam symbol Udostępnij. Z menu opcji Udostępnij nic nie wybieram, chodziło mi tylko o zaznaczenie wszystkich zdjęć zawierających się w tej konkretnej Chwili.

Na zrzucie widać zdjęcia, w tzw. widoku Chwila. Są to zgrupowane zdjęcia i/lub wideo zrobione w zbliżonym czasie w tym samym miejscu. Chociaż zdjęcia zostały zaimportowane z dwóch telefonów oraz karty, wszystkie ułożone są chronologicznie.

Zdjęcia chcę skopiować do katalogu utworzonego poza programem Zdjęcia, zachowując układ zgodny z kryterium czasu. Jednocześnie zmienię nazwy plików. 

 

3. Przygotowanie eksportu zdjęć

Po wybraniu zdjęć do eksportu, kolejno z górnego menu wybieram: Plik – Eksportuj – Eksportuj 48* rzeczy…  (*tyle plików zaznaczyłam).

Następnie ustawiamy opcje eksportu. Ja chcę zachować maksymalną jakość i wszystkie informacje dotyczące zdjęć.

Ponieważ jednocześnie chcę zmienić nazwy plików, wybieram opcję Sekwencyjnie, wpisuję Prefiks. Nazwą podkatalogu, w którym zapiszą się wyeksportowane zdjęcia będzie Nazwa chwili, czyli w moim przypadku będzie to: Vicenza – Wenecja Euganejska, 8 lipca 2017.

 

4. Eksport zdjęć

Po wciśnięciu Eksportuj, wybieramy miejsce zapisu podkatalogu, który powstanie podczas  tworzenia kopii zdjęć w nowym miejscu, poza programem Zdjęcia. Jeżeli mamy podpięte dyski zewnętrze lub inne nośniki danych, można wybrać miejsce zapisu poza dyskiem naszego komputera.

Postęp eksportu pokazuje mała okrągła ikonka. Zakończenie zapisu sygnalizowane jest powiadomieniem – jeżeli macie włączoną opcję powiadomień dla aplikacji Zdjęcia.

 

5. Kopia zdjęć we wskazanym miejscu

Wyeksportowane zdjęcia znajdziemy w wybranym miejscu, w nowo utworzonym podkatalogu, z zachowaną chronologią i w moim przypadku ze zmienioną nazwą plików.

porównanie okien programu Zdjęcia i nowego podkatalogu zdjęć, który znajduje się poza aplikacją

 

 

Archiwizowanie i tworzenie kopii
całej biblioteki zdjęć
programu Zdjęcia w systemie OS X

 

Oczywiście o wiele prostszym i szybszym sposobem kopiowania zdjęć jest zarchiwizowanie lub skopiowanie całej Biblioteki Zdjęć programu Zdjęcia. Dla bezpieczeństwa najlepiej poza dyskiem komputera.

 

Jak zrobić kopię zapasową zdjęć zgromadzonych w programie Zdjęcia?

Biblioteka Zdjęć i wideo przechowywanych w programie Zdjęcia znajduje się w katalogu Obrazki.

Archwizację Biblioteki można przeprowadzać automatycznie, za pomocą wbudowanej w system funkcja do obsługi kopii zapasowych, czyli Time Machine (polecam!). Można również Bibliotekę kopiować ręcznie, za pomocą metody kopiuj-wklej lub przeciągnij.

 

Teraz już wiesz, jak zrobić kopię zapasową zdjęć oraz zarchiwizować lub/i skopiować całą zawartość Biblioteki Zdjęć programu Zdjęcia.
Kopii bezpieczeństwa nigdy za dużo. Nie czekaj, bo może być za późno! Archiwizuj, twórz kopie w kilku miejscach, w różnej formie (np. chmura). I oby omijały Cię awarie i utrata danych.

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie