Top

Dzisiaj post z dawno nie ruszanej kategorii O SZWAJCARII. Muszę uczciwie przyznać, że kategorię trzymam z sentymentu do kiedyś prowadzonego bloga. Dzisiaj Szwajcaria mnie już tak nie zaskakuje. Ponad 10 lat życia tutaj spowodowało, że odrobinę wsiąkłam, opatrzyłam się i pewnie przyzwyczaiłam do tego, co na początku z pewnością mnie zaskakiwało.

 

 

Samoobsługa w Szwajcarii

 

Jedną z takich rzeczy były polne punkty samoobsługi. To moja własna nazwa, bo szczerze mówiąc nigdy nie sprawdzałam czy jest na to oficjalne określenie. Pewnie jest – w końcu to Szwajcaria. 😉

 

Pierwszy raz zetknęłam się z tym, będąc na spacerze z koleżanką. Mieszkała na obrzeżach Bazylei. Wybrałyśmy się na spacer po okolicy. W pewnym momencie znajoma przystanęła przy stole wystawionym przed jakimś domem. Włożyła do papierowej torby jabłka, zważyła je i odłożyła do siatki przy wózku. Oburzona zapytałam ją co robi. Koleżanka ze spokojem sięgnęła po portfel, odliczone pieniądze wrzuciła do pojemnika, który stał na stole, a mnie z uśmiechem poinformowała „kupuję jabłka”.

 

Weź – zapłać

 

Później sama wielokrotnie kupowałam w podobny sposób: jajka, mleko, sok jabłkowy, sezonowe owoce i warzywa. Teraz zamiast stołów, obok gospodarstw stoją małe domki, budki. W środku często znajdują się lodówki, ale nadal nie ma obsługi. Obok wystawionych produktów widnieją ceny, a samodzielnie odliczoną kwotę wrzuca się do pudełek. Samodzielnie wydajesz sobie resztę lub musisz wrzucić prawidłowo odliczoną kwotę jeśli to skarbonka.

 

Inną odmianą samoobsługi jest zakup świeżych owoców i warzyw prosto z pola. W naszej okolicy największy ruch jest w sezonie truskawkowym. Wtedy tłumy ludzi wędrują w pole samodzielnie zebrać owoce (najczęściej z własnym pojemnikiem). Z pełnym naczyniem stają w kolejce. Tutaj osoba obsługująca jest. To ona waży owoce i przyjmuje zapłatę.

 

W takim punkcie można kupić także owoce i warzywa już zebrane z pola. Wtedy ich cena jest odrobinę wyższa, ale nadal ma się pewność, że wszystko zostało świeżo zebrane. W takich punktach poza truskawkami mogę kupić min. maliny, czereśnie, fasolę, dynie.

 

Jeszcze innym rodzajem polnej samoobsługi są kwiaty prosto z pola. Wokół nas jest mnóstwo miejsc, gdzie mogę się zatrzymać i sama ściąć świeże kwiaty. Od wczesnych wiosennych odmian, po późne jesienne. Idzie się w pole i samodzielnie wybiera kwiaty, które staną później w wazonie. Często w taki sposób kupowane są kwiaty, gdy jest się zaproszonym do kogoś do domu.

 

 

Produkt rodzimy

 

Muszę zaznaczyć, że taka samoobsługa nie musi oznaczać niższych cen. Często produkty są odrobinę droższe niż np. w supermarkecie. Jednak po tylu latach widzę, że ten zwyczaj nie upada. Pola trwają, a niektóre wręcz się rozrastają. Szwajcarzy wolą odrobinę więcej zapłacić, ale mieć pewność, że produkt jest świeży, a do tego rodzimy! Zawsze mi to imponowało.

 

W supermarketach nie ma nawet połowy tego asortymentu, który widać na polskich półkach sklepowych. Bardzo trudno obcym markom wejść na rynek. A i tak produkt wyraźnie oznaczony jako szwajcarski lub ze składników szwajcarskich, będzie sprzedawał się lepiej. Nawet jeżeli jego cena jest wyższa.

 

Podejrzewam, że za kolejne 10 lat rynek może wyglądać jeszcze inaczej. Już teraz w Szwajcarii jest bardzo dużo obcokrajowców. Cały czas rośnie fala imigrantów i uchodźców wpuszczanych do kraju. Nie wiem jak w takich okolicznościach utrzyma się zamiłowanie do rodzimych produktów. Jednak dzisiaj jest to obecne i mnie osobiście imponuje.

 

Zaufanie

 

Wiem co większość z Was jeszcze pomyśli… Uczciwość. Taki rodzaj samoobsługi opiera się na ludzkiej uczciwości. Zakłada, że zapłacimy za kwiaty ścięte w polu. Nie oszukamy przy obliczaniu kwoty należnej za jajka, ziemniaki czy szparagi. A w pole nie pójdziemy po to aby najeść się na miejscu truskawek czy malin, aby w kolejce do ważenia stanąć „na alibi” z garstką owoców.

 

Tutaj nadal się to sprawdza. Oczywiście mam świadomość tego, że nie mieszkam w Zurychu czy innym dużym mieście. Chociaż według tutejszej nomenklatury nasze miejsce zamieszkania to „Stadt”, ja często powtarzam, że mieszkam na wsi. Może to dlatego, że jestem łodzianką i miasto nie kojarzy mi się z sarnami biegającymi po schodach i lisami oglądającymi telewizję przez szybę w salonie.

 

Z kraju wyjechałam już jakiś czas temu. Ja takiego rodzaju samoobsługi nie pamiętam, ale może coś się zmieniło? Czy gdzieś w Polsce spotkaliście z zakupami w takiej formie?

 


A tak przy okazji. Zdjęcia, które widzicie w tym poście cyknęłam na szybko komórką. Korzystałam z aplikacji, o której niedawno wspominałam. 🙂

Nie chcesz stracić kolejnych wpisów – możesz je śledzić za pomocą
Follow
Zapraszam do komentowania i kolejnych odwiedzin. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
6 lat temu

Nie ma idaelnych miejsc, ale zdarzają się fajne rozwiązania. 🙂 Chodzenie w pole jest jednym z nich. 🙂 A co do zaufania. Szwajcaria się zmienia i poziom zaufania niestety na tym cierpi. Nie wiem jak długo jeszcze utrzymają się tutaj pewne rozwiązania. To smutne, ale może taka jest cena postępu i otwarcia. Chociaż coraz cześciej wygląda to jak bezsilność. 🙁

Incontratee Blog
6 lat temu

Przeczytałam kilka postów o Szwajcarii i mam wrażenie, że to istny raj! Nie wyobrażam sobie takich układów w Polsce i podziwiam to, że ludzie tak sobie ufają. Bardzo chętnie chodziłabym na takie zakupy na łąkach 🙂

Iza
Iza
6 lat temu

A podobno są takie miejsca w Polsce. 🙂 Ja się nie spotkałam, a szkoda.

Aneta i Krzysztof Jokisz

No tym mnie powaliłaś, u nas by to nie przeszło! Nie ma bata, choć chciałabym by i u nas tak było!

Iza
Iza
6 lat temu

Jak mieszkałam jeszcze w Polsce to bardzo lubiłam widzieć na produktach oznaczenia np. "Teraz Polska". Nie wiem czy to była gwarancja jakości i czy teraz są jakieś rodzaje promocji polskich produktów, ale że być powinny to jestem pewna. 🙂

makneta
6 lat temu

Dla mnie to niesamowite, nigdy się z tym nie spotkałam. A stawianie na rodzinne towary, rodzinne – krajowe produkty to chyba cecha państw wysoko rozwiniętych, do których Polska jeszcze nie należy.

Iza
Iza
6 lat temu

Rae spotkała się z tego typu rozwiązaniem, może idą zmiany… 😀

Joanna Julia Sokołowska

Niestety zgadzam się z Magdą – u nas, w Polsce, to by się nie sprawdziło. Niestety.

Magda
6 lat temu

W PL coś takiego na pewno by nie przeszło. Zabraliby towar a wrzucili żółciaki żeby chociaż cos zabrzęczało ale na tym koniec. Fajny pomysł, w tym wypadku masz 100% pewność skąd pochodzi dany produkt 😀

Iza
Iza
6 lat temu

Ale to miłe, że takie rozwiązania się pojawiają. Tutaj zaufanie (mam wrażenie) maleje, bo jest coraz więcej "obcych". Skoro w Polsce to się pojawia, to może zaufanie rośnie 😀

Rae
Rae
6 lat temu

A ja u nas też widziałam – stoisko z jabłkami, skarbonka co prawda dość pancerna i przymocowana do stołu, ale poza tym można było brać i płacić samemu. I z tego co widziałam to chyba wszyscy płacili, nikt nie wziął ot tak po prostu.
Ale generalnie to zgadzam się z Kasią, mentalność trochę jeszcze nie taka w Polsce, tak globalnie. Na razie szczytem zaufania do klienta są kasy samoobsługowe w marketach, takie niby samemu, ale i tak wszystko pod kontrolą 😉

Sosnowa 11
6 lat temu

Znam to świetnie z czasów, kiedy mieszkałam w Niemczech, natomiast w Polsce się nie spotkałam. Myślę, że niestety nie dorośliśmy jeszcze jako społeczeństwo do takich rozwiązań. Wciąż "jazda na gapę" jest tutaj dowodem sprytu, a nie kradzieżą 🙁

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x

Czerwiec. Co się u nas działo.

podsumowanie miesiąca