Top

Czy wiesz co to jest ćwiczenie wdzięczności? A może myślisz, że nie nie masz za co dziękować? Lub ćwiczenie jest mało efektywne, bo ciągle dziękujesz za to samo, więc magia jakby mniej działa. Też tak miałam, ale zaraz zdradzę, co pomogło mi wrócić do codziennego praktykowania wdzięczności.

 

Ćwiczenie wdzięczności, to jedno z zadań jakie stawia się osobie chorej na depresję. Ale zauważanie rzeczy, za które możemy i powinniśmy być wdzięczni to technika, którą może stosować każdy. Zadowolenie i poczucie spełnienia potrzebne jest nam wszystkim. Sprawia, że wzrasta nasz poziom szczęścia.

 

Jeżeli zaczniemy dostrzegać i dziękować za dobre rzeczy, które nas spotykają, łatwiej zbudujemy w sobie świadomość, że życie to nie jest tylko walka. Codzienność uśmiecha się do nas. Sprawia nam drobne przyjemności, aby nasza wspólna podróż była łatwiejsza. Ale to od nas zależy, czy zauważymy tą wyciągniętą rękę.

 

Co daje ćwiczenie wdzięczności?

Oto kilka zalet:

  • obniżenie poczucia niepokoju/lęku,
  • obniżenie poziomu hormonów stresu,
  • obniżenie tętna/ciśnienia krwi,
  • zwiększenie wydzielania endorfin,
  • uspokaja i odpręża,

a nawet podobno

  • wzmacnia nasz system odpornościowy.

 

Tyle bardzo ogólnej teorii. Teraz o praktyce…

 

Gdy mój lekarz zalecił mi, abym codziennie przez 5 minut myślała o rzeczach, za które jestem wdzięczna, które sprawiły, że kończący się dzień nie był wcale taki zły i warto było wygramolić się z łóżka – bardzo szybko się okazało, że właściwie codziennie dziękuję za to samo.

 

Za rodzinę i za zdrowie. Przy dobrej pogodzie – za ładną pogodę. Na wakacjach lub wyjeździe (przy dobrych wiatrach) – za to, że tu jestem. Szalenie odkrywcze, urozmaicone i motywujące – prawda?

 

Nie wiem czego najbardziej mi zabrakło. Motywacji, wyobraźni, chęci??? W każdym razie bardzo szybko odpuściłam to ćwiczenie. I tak by pewnie pozostało, gdyby nie…
instagramowe konto:


the.official.happiness.is
Te proste obrazki stały się dla mnie podpowiedzią, za co mogę być wdzięczna. Pomogły mi uświadomić sobie, a może tylko przypomnieć, że można się cieszyć naprawdę drobnymi zdarzeniami.

 

Bądź wdzięczny! Zauważaj i doceniaj nawet drobne radości, które spotykają Cię na co dzień. Nie czekaj i nie celebruj tylko tych wielkich powodów. Zadowolenie z dnia codziennego buduje nasze samopoczucie. Odczuwaj wdzięczność i dziękuj. To ćwiczenie naprawdę działa, a praktyka czyni mistrza!

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie