Top

Brescia

 

Brescia

Brescia (lew w herbie) to drugie miasto w Lombardii – pod względem wielkości populacji. Za sprawą swojego położenia, zgromadzonych tu zabytków, bogatych muzeów oraz niezliczonej ilości knajpek, idealnie nadaje się na weekendowy wypad. Godzina jazdy od Mediolanu i Werony, troszeczkę dalej od Wenecji – niemalże na skrzyżowaniu europejskich autostrad. Można także przyjechać pociągiem lub wybrać połączenie lotnicze z Bergamo lub Weroną. Miasto leży u podnóża góry Monte Maddalena oraz wzgórza Colle Cidneo, na którym znajduje się słynny Zamek Brescii. W niecałą godzinę można dojechać do jeziora Garda, które przez wielu uważane jest za najpiękniejsze w Europie.

 

Brescia ze swoimi wyjątkowymi muzeami, znajduje się na trasie miast sztuki, obok: Werony, Trydentu, Bergamo, Mediolanu, Mantui oraz Cremony. Santa Giulia Museo della Citta – to jedna z najlepszych historycznych i archeologicznych placówek we Włoszech (wpisana na listę UNESCO). Museo delle Armi szczyci się najlepszymi włoskimi zbiorami dawnego uzbrojenia.

 

santa-giulia

 

W centrum miasta warto zobaczyć, zachwycające swoją architekturą, dwa duże place: Piazza Della Logiia oraz Piazza Della Vittoria. Na Piazza Paolo VI możemy zobaczyć najważniejsze obiekty kultury w mieście, między innymi rzymską katedrę Duomo Vecchio di Rotunda oraz Duomo Nuovo – pełne dzieł włoskich artystów.

 

 

Dobrą godzinę jedzie się natomiast do Val Camonica, gdzie można podziwiać jeden z największych na świecie, zbiorów prehistorycznych rysunków na skałach. Sięgające okresu sprzed 10 tys. lat ryty naskalne również zostały wpisane na listę UNESCO. Oprócz rysunków znajdują się tam również petroglify – pierwsze pismo o znaczeniu religijnym i społecznym.

 

Val-Camonica

 

Kolejny obiekt z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się nad jeziorem Garda, około 30 minut jazdy od Bresci, to prehistoryczna osada palafitowa – Lucone, w Polpenazze del Garda. Palafity to domy, których konstrukcja opiera się na palach, stawiano je na obszarach o niekorzystnych warunkach geodezyjnych. Przykładem osady palafitowej jest nasz Biskupin. W tym przypadku bardziej chodzi o dopisanie do listy kolejnego odkrycia, gdyż z samej wioski zachowało się naprawdę niewiele.

 

Lucone

 

Brescia to naprawdę godne polecenia miejsce. Atrakcyjne ze względu na położenie, ale samo w sobie oferujące równie dużo.

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

Werona

PODRÓŻE