Top

Bergamo poznaliśmy dzięki liniom lotniczym Ryanair. Dzisiaj połączenia Bergamo-Łódź już nie ma, ale to w niczym nie ujmuje atrakcyjności temu miastu. Jeśli jest okazja, to lubimy zrobić sobie tu przystanek i tak było tym razem.

 

Wczorajszy dzień spędziliśmy w Weronie. Jutro odwiedzimy Como. W planach na dzisiaj było Sirmione, ale chyba zbyt późno wyruszyliśmy w drogę, bo gdy koło południa dotarliśmy na miejsce, w promieniu 5 km nie było wolnego żadnego miejsca parkingowego. Tym razem Sirmione musieliśmy odpuścić i tym sposobem do Bergamo dotarliśmy na obiad, a nie dopiero na kolację jak początkowo planowaliśmy.

 

 

Górne Miasto Bergamo
Stare Miasto w Bergamo

 

Stare Miasto w Bergamo usytuowane jest na wzgórzu. Aby się tam dostać korzystamy z kolejki linowo-terenowej (Funicolare di Bergamo Alta). Pobyt w Górnym Mieście zaczęliśmy od… posiłku. A ponieważ lubimy wracać w miejsca dobrze nam znane, obiad zjedliśmy w Albergo Ristorante il Sole (Via Bartolomeo Colleoni, 1, 24129 Bergamo BG, Włochy) tuż przy Piazza Vecchia. Dopiero po napełnieniu żołądków ruszyliśmy na spacer po Citta Alta Bergamo.

 

Co warto zobaczyć w Citta Alta Bergamo?

 • Piazza Vecchia
  • Wieża Miejska w Bergamo – ze szczytu można podziwiać panoramę Bergamo i okolic
  • Palazzo della Ragione
 • Piazza Duomo
  • Katedra (Cattedrale (duomo) di Sant’Alessandro) – budynek z białą fasadą.
  • Bazylika Santa Maria Maggiore – świątynię wzniesiono w drugiej połowie XII wieku. Wystrój zewnętrzny to lombardzki styl romański, wnętrze to barok.
  • Kaplica i mauzoleum Bartolomea Colleoniego (Cappella Colleoni) – kaplica to arcydzieło włoskiego renesansu.
 • Weneckie Mury Bergamo – mury miejskie okalające Stare Miasto Bergamo
  • Porta San Giacomo – brama wjazdowa w murach weneckich
 • Rocca di Bergamo – z baszty widok na okolicę
 • Terzi Palace

 

 

Po spacerze uliczkami Starego Miasta, skorzystaliśmy z Funicolare di Bergamo-San Vigilio i wjechaliśmy ponad Górne Miasto. Wioska San Viglio znajduje się na szczycie wzgórza, skąd rozpościera się widok na Bergamo i okolicę.

 

Całe popołudnie spędziliśmy w Górnym Mieście, ale wieczorny spacer odbyliśmy uliczkami Dolnego Miasta. Mijając liczne kościoły i place zatoczyliśmy koło i wróciliśmy pod Torre dei caduti. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Centro Piacentiniano, skąd już parę kroków mieliśmy do Hotelu Excelsior San Marco, w którym nocowaliśmy. Kolację zjedliśmy na miejscu. Na 8 piętrze znajduje się przeszklona restauracja – Roof Garden Restaurant. Z tarasu oraz okien restauracji rozpościera się widok na panoramę Citta Alta Bergamo.

 

Bergamo na liście atrakcji ma także muzea. Teraz w pandemicznym reżimie były one zamknięte, ale gdy zostaną ponownie otwarte warto przejrzeć ich ofertę. Ja ze swej strony mogę polecić Muzeum Lalek – Museo del Burattino (Via Torquato Tasso, 8, 24121 Bergamo BG, Włochy).

WPISY, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

@Fragmentator

Fragmenty codzienności i naszych podróży na Instagramie

0
Would love your thoughts, please comment.x

Como

PODRÓŻE