Top

Dzisiaj ostanie punkty naszego zwiedzania miasta Meksyk i jego okolic. Tym samym zakończymy pierwszy tydzień pobytu, ten bardziej intensywny – ze zwiedzaniem. Zapraszam na migawki z Tepoztlan, Cuernavaca oraz Taxco.

Nim przejdę do właściwego tematu, do czegoś się przyznam… Przy poprzednim poście doznałam objawienia.
Od początku narzekałam, że mam mało zdjęć do pokazania.
Po pierwsze dlatego, że na wielu z nich jesteśmy obecni i to na pierwszym planie, a takich nie chciałam zamieszczać, niech sobie zostaną naszą słodką tajemnicą.
Po drugie dlatego, że zdjęcia robiliśmy aparatem analogowym i materiału wyjściowego mniej jest niż z teraźniejszych czasów. Dwanaście lat temu nie cykało się fotek bez opamiętania, bo później trzeba było te ruloniki kliszy wywołać. Nie to co dzisiaj, gdy większość zdjęć na dyskach komputerów lub w telefonach się gnieździ. Podejrzewam, że dzisiaj, z takiego wyjazdu, ze trzy razy więcej zdęć byśmy przywieźli (co najmniej).
Lecz moje oświecenie jeszcze coś mi uzmysłowiło…
Po trzecie – mało mam zdjęć do pokazania, bo my wtedy kamerę mieliśmy. Mąż Mój (już wtedy, chociaż w podróż poślubną jeszcze z paszportem na nazwisko panieńskie wyjeżdżałam) filmy kręcił. To by dopiero wspaniały materiał był do zamieszczenia. Gdyby nie fakt, że to dzisiaj przestarzała technologia jest (kasetowa). I tak jak zdjęcia zeskanować jeszcze umiem, tak tych filmów zgrać na dysk komputera nie potrafię i przez to także materiał naoczny – skąpy jest.

Trudno, dzielę tym co z zasobów domowych dostępne jest i do pokazania szerszej publiczności się nadaje.
Zapraszam na spacer.

Tepoztlan

W tym mieście, otoczonym wulkanicznymi skałami, główną budowlą jest XVI-wieczny, klasztor dominikański. Warowny Ex-Convento Dominico de la Natividad mieści min. kolekcję sztuki prekolumbijskiej pozostawioną przez poetę Carlosa Pellicera. Jest ona zawartością Museo de Arte Prehispanico, które mieści się w klasztorze.
Ściany klasztorne, w wielu miejscach mają zachowane przepiękne malowidła ścienne, które najokazalej prezentują się w krużgankach.

 

Cuernavaca

„krowi róg”

To jedno z najstarszych miast Meksyku. Zamieszkiwane było już w 1200 roku p.n.e. Kiedyś stały tu azteckie piramidy, które zostały zburzone przez Hiszpanów, a na ich miejscu wzniesiono Palacio de Cortes. Do roku 1540, kiedy to hiszpański konkwistador powrócił do ojczyzny, pałac był jego rezydencją. W trzydziestych latach XX wieku Diego Rivera stworzył tu cykl murali, które ukazują historię Meksyku, od czasu najazdu Hiszpanów, aż po rewolucję 1910 roku. To one są dzisiaj największą atrakcją tego miejsca.
Natomiast w Catedral de la Asuncion, a dokładnie w dawnych krużgankach katedralnych znajduje się Museo Robert Brady. Prezentowana tam kolekcja sztuki, zawiera min. dzieła Fridy Kahlo.

 

Taxco

Położone w górach miasto srebra. Hiszpanów przyciągnęła tutaj aztecka legenda o bogatych złożach mineralnych. Legenda się potwierdziła i od 1522 roku, przez kolejne 100 lat z wielkim powodzeniem wydobywano tu srebro.
Później w XVIII wieku nowe pokłady złóż odkrył Jose de la Borda, który w podziękowaniu ufundował kościół Santa Prisca. Kolonialny zabytek, wybudowany z różowego kamienia jest charakterystycznym punktem miasta oraz jednym z najpiękniejszych przykładów churrigueryzmu meksykańskiego.
Kolejny rozkwit miasto przeżyło w 1932 roku, gdy przybył tu William Spratling i założył pierwszą pracownię jubilerską. Dzisiaj Taxco jest uznanym ośrodkiem jubilerskim.
Przy głównym placu Plaza Borda stoi budynek Baru Bertha, w którym podobno wymyślono słynny meksykański koktajl – Margarita.

[raw][/raw]

I to tyle.
Rozsiadamy się wygodnie w samochodzie
i ruszamy w stronę Acapulco.
A tam już tylko woda, piasek i drinki z parasolką.
Tydzień całkowitej laby…
Chociaż nie, to nie w naszym stylu,
gdzieś może się ruszymy.
Kolejnym razem plaża i ogromne fale,
nie tylko w Acapulco.

 

Wszystkie odsłony naszej podróży po Meksyku – zapraszam.

Miasto Meksyk

Miasto Meksyk oraz Sanktuarium Maryjne

Teotihuacan

Teotihuacan, Cacaxtla i Wielka Piramida

Tonantzintla

Kościoły w stylu churrigueryzmu i indyk w czekoladzie

Tula

Posągi atlantów w Tuli i „meksykańskie gondole” w Xochimilco

Taxco

Tepoztlan, Cuernavaca oraz Taxco – opuszczamy Miasto Meksyk.

Pie-de-la-Cuesta

Meksykańskie sposoby na podniesienie adrenaliny.

 

Poprzedni wpis
Następny wpis