Top

Rawenna jest bardzo spokojnym miasteczkiem z licznymi placami oraz dużą ilością sklepów. Spacer starymi uliczkami jest naprawdę przyjemny, główny plac Piazza del Popolo -uroczy, ale całość nabiera barw dopiero po obejrzeniu wspaniałych mozaik ukrytych w mieście.
Ruch w mieście jest spory, ale z zaparkowaniem samochodu nie ma większego problemu a serce miasta wręcz zaskakuje swoim spokojem i sennością.

Największym skarbem Rawenny są wczesnochrześcijańskie mozaiki, które artystyczną klamrą spinają ze sobą okres władzy cesarzy rzymskich z bizantyjskim, zestawiają wzornictwo antyczne z motywami bizantyjskimi. Są naprawdę przepiękne i wspaniale zachowane. Przyznam iż myśl, że kiedyś można było podziwiać ich więcej, jest oszałamiająca.

Niesamowity jest kontrast budowli z ich zawartością. Można przespacerować się uliczkami centrum, trafić nawet do Tomba di Dante, czyli grobu Dantego, ale przejść obojętnie obok miejsc, które kryją unikatowe dzieła – bez tego odwiedziny Rawenny nie mogą być pełne.

Aby obejrzeć najwspanialsze mozaiki należy odwiedzić:

  • Apsyda San Vitale – mozaiki stworzone w latach 526-547, przedstawiają min. Chrystusa, św. Witalisa otrzymującego wieniec zwycięstwa, aniołów oraz biskupa Ecclesiusa, który rozpoczął budowę kościoła. Na tym terenie znajduje się również Museo Nazionale.
  • Mausoleo di Galla Placidia (na tyłach San Vitale) – malutkie, ale przepięknie zdobione mauzoleum. Budowę rozpoczęta w 430 roku, dla żony cesarza Konstancjusza III – Galli Placidii. Można w nim podziwiać min. mozaikę „Dobry Pasterz”.
  • Battistero Neoniano – najstarsza budowla Rawenny (V wiek), nazwane imieniem biskupa, który zlecił jego ozdobienie i wykonanie mozaik, min. „Chrzest Chrystusa”. Tuż obok można wstąpić również do Duomo oraz Museo Arcivescovile – warto
  • Battistero degli Ariani – z końca V wieku, kopuła ozdobiona jest mozaiką „Chrzest Chrystusa” ukazującą apostołów wokół centralnej sceny chrztu.
  • Sant’Apollinare Nuovo – wspaniały kościół z VI wieku, nosi imię pierwszego biskupa Rawenny. Został ozdobiony dwoma pasami mozaik, które przedstawiają procesję męczenników i dziewic oraz trzech króli niosących dary Matce Boskiej i Chrystusowi.

Dobrych wiadomości jest więcej, bilety są naprawdę w przystępnych cenach – 9,50 euro kosztuje jeden bilet, który upoważnia do wejścia do Basilica di S. Apollinare Nuovo, Museo Arcivescovile, Battistero Neoniano, Basilica di S. Vitale i Mausoleo di Galla Placidia (za dzieci nie płaciliśmy – 7 i 10 lat) a w większości tych miejsc można robić zdjęcia.

Polecam odwiedzenie Rawenny i przejście szlakiem mozaik.

 


Ujęcia z tej oraz innych podróży możesz śledzić na INSTAGRAMie

Cannot get other user media. API shut down by Instagram. Sorry. Display only your media.
Poprzedni wpis
Następny wpis
Something is wrong.
Instagram token error.
Load More