Top

Chang-an-Jie_01

Chang-an-Jie_02

Ogromna wielopasmowa aleja Chang’an Jie oddziela wejście do Zakazanego Miasta – Bramę Niebiańskiego Spokoju (Tian’an Men) od Placu Bramy Niebiańskiego Spokoju (Tian’an Men Guangchang). Nazwa ulicy może kojarzyć się ze studenckimi protestami, mającymi miejsce w 1989 roku i słynnym „Nieznanym Buntownikiem” (Tank Man). Mężczyzną, który dzień po stłumieniu protestów, próbował zatrzymać kolumnę chińskich czołgów jadących właśnie tą ulicą.

tank-man

zdjęcie znalezione w Internecie

W Pekinie na każdym kroku widać policjantów, żołnierzy oraz cywilnych „pilnowaczy porządku”. Prawdopodobnie drugie tyle krąży w tłumie. Jednak okolice i sam Plac Tiananmen są strzeżone jeszcze dokładniej. Przed wejściem na Plac (w przejściu podziemnym) sprawdzane są torby. Jeżeli chce się wejść do znajdującego się w centrum placu Mauzoleum Mao – torby, płaszcze i aparaty trzeba zostawić w specjalnym punkcie. Porządku pilnuje rzesza ludzi, stojąc w kolejce do Mauzoleum trzeba liczyć się z tym, że ktoś nagle szarpnie Cię za ramię i zaciągnie do tego punktu – nie ma zmiłuj.

portret_01

 Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju – Plac Tiananmen

Tian’an Men Guangchang

Zostawiając na północny mury Zakazanego Miasta z Bramą Niebiańskiego Spokoju, na której widnieje wielki portret Mao, wkraczamy na Plac Tiananmen.  Jako pierwszy zobaczymy wzniesiony w 1958 roku – Pomnik Bohaterów Ludowych. Dalej zdobione pomnikami „ku chwale rewolucji” Mauzoleum Przewodniczącego Mao, w którym można zobaczyć trumnę z ciałem przewodniczącego, wydaje mi się, że ciało nie jest już pokazywane ze względu na jego zły stan (do sprawdzenia). Po wschodniej stronie placu widać gmach siedziby Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych – Wielka Hala Ludowa. Zachodnią długość placu zajmuje – Muzeum Narodowe.

Brama Przednia

Qian Men

Od południa Plac Tiananmen zamykają – Brama Patrząca w Słońce (Zhengyang Men) zwana też Basztą oraz Wieża Strzały (Jian Lou) in. Wieża Łucznicza – zbudowane za panowania dynastii Ming. Obie łączył niegdyś półkolisty obwód forteczny, dzisiaj dzieli je ulica Qian Men Dajie. Budowle składają się na podwójną bramę zwaną Bramą Przednią (Qian Men).  Są jednymi z niewielu ocalałych bram XV-wiecznych murów stolicy, które odgradzały cesarskie kwatery Zakazanego Miasta od reszty Pekinu. Brama Patrząca w Słońce była najbardziej okazałą z bram murów wewnętrznych, dzisiaj jest siedzibą Muzeum Historii Pekinu.

[raw][/raw]

Plac Tiananmen jest rzeczywiście duży, ale nie jest to ładne miejsce. Okropne jest zestawienie widoku Zakazanego Miasta z socrealistyczną architekturą. Pamiętać także należy o proteście i masakrze studentów z 1989 roku.

protest

zdjęcie znalezione w Internecie

Za bramą Przednią, na południe od ulicy Qian Men Dajie znajdują się pozostałości dawnej zabudowy – hutongi, ale na dalszy spacer zaproszę kolejnym razem

 

Inne miejsca, które zwiedziliśmy będąc w Pekinie:

Pekin

Spacer po stolicy Chin

Miasto-Zakazne

Zakazane Miasto

Hutongi

Hutongi

ŚWIĄTYNIA-NIEBA

Świątynia Nieba

Pałac-Letni-

Pałac Letni

Wielki-Mur1

Wielki Mur

Poprzedni wpis
Następny wpis