Top

Qianmen – dawnym szlakiem cesarskim, o którym pisałam poprzednio, można udać się w drogę do Kompleksu Świątynnego Tian Tan. Do pokonania mamy dystans trzech kilometrów. Należy kierować się na południe, po dojściu do bardzo szerokiej alei Zhushikou E St. skręcamy w lewo (geogr. wschód). Następnie przekraczamy aleję na skrzyżowaniu z Qinian St i tą ulicą, krocząc na południe, dotrzemy do kompleksu świątynnego – wejdziemy od Tiantan Rd. Jest to porządny, ponad 40 minutowy spacer, głównie wśród biurowców i blokowisk Pekinu. Oczywiście wszystko i tak zależy od tego, z którego punktu miasta będziecie chcieli się tam dostać. W okolice Parku (z innej strony) można np. dojechać metrem – linia 5, do wyboru jest także wiele linii autobusowych. Zaoszczędzimy siły, ale czas będzie porównywalny – oczywiście mówię o starcie spod Bramy Przedniej.

[raw][/raw]

Tak czy inaczej u celu podróży wkroczymy na tereny parku, które otaczają jedno z najświętszych miejsc w Chinach – Świątynię Nieba.

Tian Tan to jeden z najwspanialszych, chińskich zabytków architektury sakralnej. Jego budowę rozpoczęto w 1406 roku i zakończono po 14 latach. Kompleks świątynny składa się z trzech głównych pawilonów, które na osi północ – południe łączy wyniesiona aleja zwana Czerwonym Mostem (Danbi Qiao)). Znajdują się tam także pomniejsze budowle taoistyczne, związane ze świętymi rytuałami, a wszystko otacza ogromny teren parkowy.

W pobliżu Parku znajduje się Muzeum Przyrodnicze (kierunek zachodni), natomiast trochę dalej na wschodzie – Park na Jeziorem Smoczym oraz Pekiński Lunapark.

 

Świątynia Nieba – Tian Tan

Cesarze dynastii Ming i Qing przybywali do Świątyni Nieba, jako Synowie Niebios, w porze przesilenia zimowego. Modlitwy oraz składanie ofiar odbywało się w intencji pomyślnych zbiorów. W tym miejscu cesarz zdawał niebiosom raport z tego, co wydarzyło się na ziemi w minionym roku.

Trzy najważniejsze budowle Świątyni Nieba to:

  • Świątynia Modłów o Dobry Urodzaj in. Pawilon Modłów o Pomyślny Rok (Qinian Dian) – najbardziej znany budynek kompleksu, jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Pekinie,
  • Świątynia Sklepienia in. Pawilon Cesarskiego Sklepienia Niebiańskiego (Huangqiong Yu),
  • Ołtarz Nieba (Yuanqiu Tan lub Yuanqiu) – najważniejsze miejsce w tym kompleksie (, ale nie najbardziej efektowne )

Warto także zobaczyć:

  • Ściana Szeptu in. Ściana Echa (Huiyin Bi) – otacza Świątynię Sklepienia,
  • kamienie echa – przed schodami prowadzącymi do Świątyni Sklepienia,
  • Pawilon Postu (Zhai Gong)
  • Cesarski Urząd Muzyczny (Shenyue Shu)
  • Most Czerwony (Danbi Qiao), w rzeczywistości jest to usypany wał ziemny
  • Zachodnią Bramę Niebiańską (Xi Tianmen),
  • Długi Korytarz (Chang Lang) – zadaszony pasaż,
[raw][/raw]

 

Inne miejsca, które zwiedziliśmy będąc w Pekinie:

Pekin

Spacer po stolicy Chin

Miasto-Zakazne

Zakazane Miasto

Tian-an-Men

Plac Tiananmen

Hutongi

Hutongi

Pałac-Letni-

Pałac Letni

Wielki-Mur1

Wielki Mur

Poprzedni wpis
Następny wpis