Top

W Meksyku byliśmy ponad 10 lat temu, w listopadzie 2002 roku. Z dwutygodniowej podróży poślubnej przywieźliśmy pokaźną ilość zdjęć, ale szczerze – niewiele z nich nadaje się do pokazania tutaj. Nie o jakość chodzi, bo robione były naszym pierwszym aparatem Nikon, który naprawdę rewelacyjnie się spisywał. Zwyczajnie – na tych zdjęciach dużo jest… nas i dlatego pokazywać ich w tym miejscu nie będę.
Coś jednak wybrałam. Jakość może nie jest najlepsza, gdyż zamieszczam skany albumowych zdjęć. Pierwszy cyfrowy aparat kupiliśmy rok później.

 

Miasto Meksyk

Zaczynamy od miasta Meksyk, jednego z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Po Tokio i Seulu uznawany za trzecią aglomerację miejską.

Tutaj zwiedzaliśmy min.:

–       Zocalo, czyli Plaza de la Constitucion, wcześniej znany jako Plaza Mayor. Jeden z największych placów na świecie. Ubarwiony kolorowymi straganami i gwarny, górują tu dwie budowle: Katedra Miejska oraz Pałac Narodowy.

–       Katedra Miejska (Catedral Metropolitana) – największy kościół Ameryki Łacińskiej, budowano go od 1525 do 1813 roku. Barokowo-klasycystyczna, 5-nawowa budowla jest naprawdę ogromna, w jej wnętrzach można zobaczyć min. ołtarz królewski – Altar de los Reyes.

–       Pałac Narodowy (Palacio Nacional) – stoi na ruinach pałacu Montezumy, w którym po podboju Meksyku rezydował Hernan Cortes. Pałac jest siedzibą urzędów prezydenckich. Jego ściany zdobią min. malowidła Diego Rivery.

–       W okolicach Zocalo oglądaliśmy również piękną Casa de los Azulejos i spacerowaliśmy centralnym pasażem – Alameda Central.

–       Przejechaliśmy również, uznawaną za jedną z najwspanialszych ulic Ameryki Łacińskiej – Paseo de la Reforma. Każde jej rondo ozdobione jest pomnikiem (min. Anioł Niepodległości -Monumento a la Independencia). Po obu stronach alei można podziwiać wiele mniejszych rzeźb.

[raw][/raw]

Bazylika Matki Bożej z Guadalupe

Na północ od centrum znajduje się wzgórze Tepeyac, u jego stóp wznosi się zespół budynków sakralnych, które stanowią najczęściej odwiedzaną, katolicką świątynię obu Ameryk. Jest tam gwarno i radośnie – nawet podczas odprawianej mszy.

–       Basilica de Guadalupe, stoi w miejscy, gdzie zgodnie z legendą, w 1531 roku objawiła się ciemnoskóra Najświętsza Maryja Panna, zwana Matką Boską z Guadalupe.

–       Poniżej wybudowano potężną, nowoczesną Nową Bazylikę, która może pomieścić nawet 10000 wiernych.

Bazylika jest największym sanktuarium maryjnym na świecie – rocznie przybywa do niego 12 milionów pielgrzymów. *
Papież Jan Paweł II odwiedzał to miejsce aż czterokrotnie. W pobliżu Nowej Bazyliki stoi Jego figura.

[raw][/raw]

 

A Wy odwiedziliście jakieś Sanktuaria Maryjne?

Ciekawa jestem, czy każde z nich wyróżnia jakiś specyficzny klimat – aura?

 

Następny przystanek będzie w miejscu, 

„w którym ludzie stają się bogami” – Teotihuacan.

Pozdrawiam

Izabela

 

*Dla porównania – kolejnymi co do wielkości ruchu pielgrzymkowego sanktuariami są: Lourdes – 6 mln, Fátima – 5 mln, Jasna Góra w Częstochowie – 4 mln pielgrzymów rocznie.

Wikipedia

 

Wszystkie odsłony naszej podróży po Meksyku – zapraszam.

Miasto Meksyk

Miasto Meksyk oraz Sanktuarium Maryjne

Teotihuacan

Teotihuacan, Cacaxtla i Wielka Piramida

Tonantzintla

Kościoły w stylu churrigueryzmu i indyk w czekoladzie

Tula

Posągi atlantów w Tuli i „meksykańskie gondole” w Xochimilco

Taxco

Tepoztlan, Cuernavaca oraz Taxco – opuszczamy Miasto Meksyk.

Pie-de-la-Cuesta

Meksykańskie sposoby na podniesienie adrenaliny.

Poprzedni wpis
Następny wpis