Lucerna – krótki spacer i dokarmianie ptactwa.

Szwajcaria jest ponad 7 razy mniejsza od Polski. Do tego posiada jedną z najgęstszych na świecie sieć transportu publicznego. Autostrady, drogi, linie kolejowe, a nawet kolejki górskie – powodują, że można naprawdę szybko i sprawnie dostać się w najróżniejsze zakątki kraju.

Dlatego chęć pokonania 50 km samochodem po to, aby pospacerować po starówce innego miasteczka, nie jest ani rzadka ani odstraszająca. :)

Jeżeli nie mamy ochoty na dłuższą jazdę (gdy mam w samochodzie spędzić ponad godzinę, to dla mnie jest to już „dłuższa jazda”) najczęściej decydujemy się na Lucernę.

Ponieważ dzisiaj świeciło piękne słońce, po obiedzie zapakowaliśmy się do samochodu i po raz kolejny (z pewnością nie ostatni :) ) pojechaliśmy do tego pięknego miasta.

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

Lucerna – to najczęściej wybierany przez nas kierunek gdy nie mamy pomysłu lub zwyczajnie ochoty na dalsze i dłuższe wycieczki. 40 minut jazdy i spacerujemy po pięknej starówce oraz nadbrzeżem jeziora. Lucerna to również częste miejsce naszych „babskich wypadów”. Odległość do zaakceptowania dla każdej z nas i zawsze to większe miasto, czyli więcej możliwości. :)

Dzisiaj świeciło słońce, nie było zbyt mroźno, więc po obiedzie pojechaliśmy na mały spacer. Na starówce, ze względu na zwartą zabudowę, było odrobinę chłodniej i mało słonecznie, ale chłopcom i tak to nie przeszkadzało. :) Były prażone kasztany, dokarmianie łabędzi (z przygodą) a nawet mini koncert w kościele św. Franciszka Ksawerego – zawsze to lepiej i zdrowiej, niż popołudnie spędzone w domu…

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Lucerna (niem. Luzern) jest stolicą kantonu o tej samej nazwie, a jej początki sięgają VIII wieku. Miasto jest malowniczo umiejscowione nad Jeziorem Czterech Kantonów (Vierwaldstättersee -czwarte co do wielkości jezioro w Szwajcarii) oraz rzeką Reuss (czwarta co do wielkości rzeka Szwajcarii) z przepięknym widokiem na masyw górski Pilatus. Już tylko to powinno być wystarczającą rekomendacją tego miejsca, ale to nie wszystko…

 


Aby obejrzeć zdjęcia w oryginalnym rozmiarze, kliknij w wybraną grafikę lub galerię zdjęć.
!

To tutaj znajduje się chyba najbardziej rozpoznawana budowla, umieszczana na każdej zbiorczej widokówce – drewniany most Kapellbrücke. Jest to najstarszy most drewniany w Europie! To co możemy dzisiaj podziwiać to rekonstrukcja oryginału zbudowanego w 1333 roku. Most biegnie ukośnie ponad  powierzchnią rzeki (dlatego jest tak bardzo malowniczy). Zdobiły go kiedyś 112 trójkątne malowidła (XVII wiek), ale po pożarze w 1993 roku i rekonstrukcji, można obejrzeć tylko nieliczne ich reprodukcje. Konstrukcja ma 204 metry długości i jest kryta. Na końcu mostu (po przeciwnej stronie starówki) stoi, równie charakterystyczna, ośmiokątna wieża wodna, wieża ciśnień (Wasserturm).

Jest to naprawdę miejsce z tych „must see” z Szwajcarii.

Polecam odwiedziny w Lucernie. :)

 

O Lucernie pisałam także przy okazji karnawałowych festynów:

karnawal-w-szajcarii-fasnacht-miniatura

Fasnacht w Bazylei i Lucernie.

 


Ujęcia z tej oraz innych podróży możesz śledzić na INSTAGRAMie

Load More
Something is wrong. Response takes too long or there is JS error. Press Ctrl+Shift+J or Cmd+Shift+J on a Mac.